Fuskar ATG med Historieskrivning från Östersund ?
Här är DAGENS officiella version på startlistan : Observera att samtliga startande hästar ger odds 10-999 ggr i möjligt utfall på plats.
Det innebär att av den officiella platsomsättningen(nu rensad från USA omsättning) påstås vara 16250 kr, dvs det ska alltså vara spelat EXAKT 1625 kr spelad per häst för att ge en startlista som ser ut på detta vis:
Här är startlistan som den såg ut vid starttillfället INKLUSIVE usa omsättningen :
Här är resultatlistan som ATG betalade ut efter innan den ändrades :
Här är resultatlistan som atg vidhåller är korrekt EFTER att usa omsättningen annullerats
OBSERVERA att det är stor skillnad på platserna här, vilket innebär att det var differens mellan insatserna på hästarna i loppet(till skillnad från den startlista som ATG har som officiell i dag.
MEN det som fick mig att ana att något var riktigt snett, är att samtliga hästar i ovanstående officiella ”fixade” resultatrad, ger jämna tiondelar. 5.0 resp 3.10 och 1.60. oddsen för att det ska vara möjligt är 10%*10%*10% , dvs Det ska hända 1 gång på 1000. Att det ska hända att TVÅ hästar av tre ger jämn decimal, är 1 på 100.
Jag gick igenom ca 1000 lopp sista 35 tävlingsdagarna med fler starthästar än 9, upptäckte sex fall där två av tre hästar givit jämn decimal på platsspelet, INGEN GÅNG samtliga tre platshästar.
Det är ju förvånande och ett ytterst märkligt sammanträffade att det händer just denna kväll, när ATG felar på alla upptänkliga nivår, det är ett så märkligt sammanträffande att det rent statistiskt sett är betydligt troligare att någon återigen har slarvat med uträkningen av platsoddsen , kanske gjord detta för hand och helt enkelt avrundat decimalerna?
Hur som haver så är det ingen som helst tvekan om att med ledtråd av den nu föregivna startlistan med platsoddsen, som garanterat är felaktiga, samt de officiella platsodds som föreligger gör tillsammans att detta utan tvekan helt enkelt är ett av ALLA Försök som ATG gör för att dölja alla misstag som gjorts.
Inte ens dölja sina misstag i efterhand är ATG bra på
AVGÅ ATGs STYRELSE
10 Kommentarer
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar




Hatten… när man ser de 1:a plats oddsen så verkar det som att någon apelat 2 hästar på plats i loppen för en STOR summa alltså inte samma häst som Atg kom med som förklaring !!
När ska den den Skarplöth avgå… ? När inte Toto ansvarig reagerar över ett plats odds på 54 ggr ( 4 ggr som vinnare )
VEM SKA DÅ GÖRA DET… ?!!
Borde det inte finnas någon funktionär på banan som höjer på ögonbrynen innan oddset kablas ut !
Nu måste väl ändå lotteriinspektionen fått tillräckligt att gå på för att stoppa utlandsspelet eller ska ATG lyckas bluffa sig ur situationen även denna gång?
Allt beror på kompetensen hos lotteriinspektionen
Hatten skriver:
”Att det ska hända att TVÅ hästar av tre ger jämn decimal, är 1 på 100.”
Min uppfattning är att det är:
0,1 * 0,1* 0,9 +
0,1 * 0,9* 0,1 +
0,9 * 0,1* 0,1 = 3*0,9*0,1*0,1=0,027 dvs ca 1 på 37 att två hästar av tre har ett odds som slutar på 0.
Nog verkar detta riktigt riktigt märkligt med alla tre odds som slutar på 0.
Är ett av tricken man använder på skattemyndigheten för att upptäcka felaktiga skatteberättelser, är just när det slutar med jämna 100tal. Deklarationen slutar med dubbelnolla, då är det väldigt ofta lönsamt att titta på den deklarationen.
Hatten…. kan du du förklarar för mig VARFÖR i princip ALLTID V75 lopp 7 är överlägset mest spelat på förtiden varje gång… 😉 ?
Mvh
Jokern
[…] Fuskar ATG med Historieskrivning från Östersund ? […]
Att det är så mycket förtida vinnarspel i V75-7 beror på att det ingår ett vinnarspel i sista loppet i en slags ”harry-påse” med olika slumpspel.
[…] […]
[…] Fuskar ATG med Historieskrivning från Östersund ? […]