Början till en ny tid?
Det är oerhört befriande att en av de större orsakerna till försämrad spelsäkerhet, desinformationen gällande balanser nu är åtgärdad.
Även om det är ofrivilligt och inte kommer lända till någon långvarig förbättring, påvisar det likväl hur viktigt det kommer att bli i framtiden med adekvat information till spelarna.
Det är nu ett UTMÄRKT tillfälle för ST att bygga en APP som naturligt och enkelt går att använda för varje tränare, där tränaren ska anmäla korrekt balans för hästen senast 1 timme före första start.
Vilket är den tidsrymd som nu används för att besluta om förutsättningarna gällande dagens tillåtna balans.
Därutöver måste kostnaden för brott mot reglementet gällande balansrapportering förändras. Det enda som biter är riktigt hårda straff, precis som i Frankrike.
Diska vinnaren om inte balanser är korrekt rapporterad, är hästarna 2a/3a i loppet och är inkorrekt balansrapporterade, bötfälls hästägaren med 50% av prissumman. Oavsett orsak så länge tekniken för rapportering fungerat.
Kontrollera hästarna i samband med vinnarcirkelbesök eller möjligen vid dopingprov, liknande invägning som sker på Galoppen efter målgång av jockeyns vikt. Det tar inte många sekunder att påvisa tre hästars balans efter målgång.
Denna kostnad är nödvändig att ta, enär det även under V64 omsätts 10 miljoner där DD2 tex avgör en stor del av fördelningen av pengaregnet.
Att incitamentet för felaktig balansrapportering inte är lägre vid V75 med 90 miljoner som ska fördelas i DD2 är en självklarhet.
Travets naivitet gällande informationshantering måste förändras. Dagens samhälle ser inte ut som 1990 och det påvisas gång efter annan att få är hederliga nog att stå i mot mammon när ekonomin försämras.
Det finns ingen som helst orsak att INTE förändra dagens ordning, förutom ”så har vi alltid gjort” som inte är en adekvat ursäkt.
Travet måste precis som Fotbollen, så saktliga börjat inse, SPELSÄKERHET är en nödvändighet för sportens långsiktiga överlevnad.
2 Kommentarer
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar
Inte bara detta om info 1 timme före start. Ingen förändring bör heller få ske.´Exempelvis jag ser en häst som jag tycker ser ”lätt” ut i framsteget. Chansar på att det kommer bli galopp. Vad händer Jo 1 minut före start blir det materialfel. Och vad händer dessutom BOOTS LÄGGS PÅ!!! Alltså ska det först anmälas lätt balans via utan skor. Därefter 1 minut före start ska boots få läggas på för hästen var för ”lätt” Var är logiken?
Korrekt, det finns ingen logik, utan är endast spelförstörande, men detta kommer inte tillåtas om rätt beslut tas.