Spel till V75-5

V75-5 är ett vidöppet lopp, men det brukar ofta innebära att det körs på många håll, 4 hästar går bfr, och då jag misstänker tempo här, så brukar Kihlström vara trevlig att ha spelat på.

Nr12 Roofer var det skrik om sist, då gick hästen med skor, och kom på vingel och kördes inte en meter, nu är det första barfota någonsin.

Vi får inget märkvärdigt vinnarodds (10,50ggr betsafe) men 3.35 på plats kan jag tänka mig(speciellt med Örjan då han ofta kör väldigt sent i loppen. Insats 1u korrekt odds 2.75. på Kindred(unibet mfl)

Posted in ,

Hatten

10 Kommentarer

  1. BetYourLife den 13 mars, 2018 kl 11:50

    *********************
    GALOPP ENGLAND – TISDAG 13 MARS
    *********************
    Dags för årets höjdpunkt för hinderhästarna när Cheltenhams fyra-dagars festival startar idag. Vi bjuds på fyra Grade 1 lopp som håller absoluta högsta klass.

    ATG visar dagens tävlingar via sin samarbetspartner (GBI). Vill man spela till dagens hindertävlingar får man tyvärr välja ett annat spelbolag. ATG har spel till allvädersbanor under vinterhalvåret.

    Årets hindersäsong har regnat bort med tunga banor eller inställda tävlingar och tyvärr bjuds vi återigen på ett tungt underlag idag. Inte sedan 1982 har det varit så här tungt enligt den ansvariga banmästaren.

    ***

    CHELTENHAM – UK-Tid
    1:30 Novices Hurdle (Grade 1) 2m
    2:10 Novices Chase (Grade 1) 2m
    2:50 Handicap Chase (Grade 3) 3m1f
    3:30 Champion Hurdle (Grade 1) 2m
    4:10 OLGB Mares Hurdle (Grade 1) 2m4f
    4:50 Amateur Riders Novices Chase (Grade 2) 4m
    5:30 Novices Handicap Chase (Listed Race) 2m4

    Vill någon läsa tidningstips till dagens tävlingar så är ni välkomna till min blogg
    https://ibetmylife.wordpress.com

    För den som vill titta på loppen i efterhand så har BET365 ett lopparkiv (konto krävs)
    https://www.bet365.com/extra/sv/results-and-archive/racing-archive/

    ***

    När beskrivningen av underlaget innehåller ordet tungt brukar jag ha som regel att inte spela men det får bli några underhållningsspel denna super-festival. Vissa hästar har bevisad form på underlaget men det blir ändå svårbedömt då det gäller att stå hem distansen i ett högt uppskruvat tempo som Cheltenhamfestivalen brukar bjuda på.

    Att spela hinderlopp till låga odds är inget att rekommendera men vad gör man inte för lite action. Är det något som hinderlopp är så är det pulshöjande.

    DAGENS VINNARSPEL
    14:10/15:10 – Footpad / 1.90-2.00

    ***

    Måldomarna är hårda i USA det vet vi men här gjorde det inget bra jobb när Kentucky Derby kandidaterna Bolt D’Oro and McKinzie stred huvud vid huvud och måldomarna ändrade ordningsföljden för en störning i sista kurvan.

    Kan bara hålla med tränaren Bob Baffert – That’s some bull****
    Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=FdzGITpepN4

    ***

    Har aldrig haft höga tankar om Australien och spelsäkerheten där. Åtta personer står nu anklagade för ”top-ups’ användning av natriumbikarbonat / milkshake

    Textmeddelanden som skickas
    Birchley asks Nelligan ”Can u org a top up for tomorrow pls.”
    Nelligan responds: ”Roberts [Smerdon] ordered 5, I’ll need a wheelbarrow to carry them all.” He then appears to suggest he has orders to do the same to two Melbourne Cup runners on the same day.

    Nelligan: ”Does Mosheen have a guard?”
    Smerdon: “No. Want to topup her and Stoneblack only.”
    Nelligan: ”Will do. 50 mins ok s Black.”
    Smerdon: ”Only if they’ve tested him otherwise wait until 40 when the previous is due to be run.”
    Nelligan: ”No test will wait.. Mosheen tested at 2 hours, go 40 again?”
    Smerdon: ”I’d say go whenever you like.”

    ***

    Tillfälligt hemma i Stockholm så passar på att åka ut till Solvalla tisdag och onsdag för lite socialt umgänge. Tyvärr är det bara travets hardcore kärna som syns till där ute nu för tiden. Solvalla har ett enormt berg att bestiga för att kunna vända den vikande publiktrenden.



  2. BetYourLife den 13 mars, 2018 kl 15:49

    *********************
    RESULTAT – GALOPP ENGLAND – TISDAG 13 MARS
    *********************
    1a – Footpad – 1.90

    Inte oväntat satte tätduon upp ett hårt tempo medans Ruby valde att avvakta med Footpad 10 längder bakom dem. Footpad kom helt fel på ett av hindren på bortre långsidan och det var nära att det var game over för hans del där. Hade helt plötsligt 15 länder fram till tätduon men åt sakta men säkert in dessa till det var dags för upploppet. Avgjorde direkt och vann lätt med 14 längder.

    ***

    Tyvärr ingen Cheltenham sändning från ATG som verkar har strypt GBI-sändningen från de andra galoppbanorna. Att visa en stillbild i 25 minuter mellan loppen lär inte hålla galoppspelarna intresserade.

    ***

    ATG kommer visa Dubai World Cup lördag 31 mars och det blir intressant att se om de visar hela denna högklassiga tävlingsdag eller bara World Cup loppet.

    ***

    Tyvärr inget besök på Solvalla ikväll och det är inte bara publiken Solvalla har problem med…



  3. BetYourLife den 14 mars, 2018 kl 11:22

    *********************
    GALOPP ENGLAND – ONSDAG 14 MARS
    *********************
    Vi bjuds på tre Grade 1 lopp över hinder denna andra dag av festivalen. Queen Mother Champion Chase är dagens stora höjdpunkt med (Altior) 12 raka segrar (Douvan) 14 raka segrar innan han blev skadad i sitt senaste lopp samt (Min)

    En regnfri natt och dag så underlaget torkar ut något till soft eller soft / heavy. Jockeys Sean Bowen beskrev underlaget igår som tacky, dead and horrible…

    ***

    CHELTENHAM – UK-Tid
    1:30 Novices Hurdle (Grade 1) 2m5f
    2:10 Novices Chase (Grade 1) 3m
    2:50 Handicap Hurdle (Grade 3) 2m5f
    3:30 Queen Mother Champion Chase (Grade 1) 2m
    4:10 Cross Country Chase 3m6f
    4:50 Juvenile Handicap Hurdle (Grade 3) (4yo) 2m
    5:30 Champion Bumper Flat Race (Grade 1) 2m

    ***

    13:30/14:30 – Storfavorit i detta 14 hästarsfält är (Samcro / 1.70) som är obesegrad i sex starter. Har vunnit samtliga lopp utan att pressas och helt klart är han riktigt bra. Är han hälften så bra som det snackas om så bör de andra få det tufft att spräcka hans segerbubbla. Har bara startat på Irland så Cheltenham kan vara ett litet frågetecken.

    15:30/16:30 – Dagens höjdpunkt med (Altior 2.10) (Douvan 4.50) samt (Min 4.50) till start. Finns en del frågetecken i detta lopp som det snackas om i veckor. Förhoppningsvis blir det ett mycket sevärt lopp.

    (Altior) Stjärnstatus på denna häst som var halt för två dagar sedan men är åtgärdad och OK nu enligt tränaren. Är inte gynnad av dagens underlag men går på det. Samma formtal som Douvan men kan sannolikt prestera bättre om han pressas.
    (Douvan) Topphäst som varit skadad och har inte startat på ett år vilket är illavarslande då ingen häst på 40 år har vunnit detta lopp utan lopp i kroppen. Har tränats för detta lopp än längre tid och är han tillbaka som bäst så är han en allvarlig utmanare.
    (Min) Har inte riktigt samma kapacitet som de två men förberedelserna har varit bra och är de andra lite off för dagen så kan han vinna loppet.

    DAGENS VINNARSPEL
    15:30/16:30 Altior

    ***

    Australien kan vara stolta över super-stoet Winx (blå/vit) som har gjort årsdebut och förlängde sin segerrad till otroliga 23 segrar. Den stora snackisen i galoppvärlden är om hon kommer till Royal Ascot i juni för en start i Queen Anne Stakes. Chansen till det tror jag tyvärr är noll.

    2018 Chipping Norton Stakes
    https://www.youtube.com/watch?v=zzKf61UGc7A

    ***

    Kvinnliga jockeys fick en viktlättnad på 2 kg förra året i Frankrike i lopp av lägre klass. Denna viktlättnad sänks nu till 1,5 kg. Det gick kanske lite för bra för tjejerna när de fick chansen att rida fler lopp.

    Antal ridna lopp gick från 2 207 till 4 691
    Antal vinster från 130 till 380

    ***

    Mycket snack om Readly Express i ATG:s kanaler och väldigt lite om Propulsion. Vore intressant att se dessa två i Solvallas The Showdown. Mina pengar åker in på Propulsion.

    ***

    Tuffa tag utanför planen igår när en Shakhtar Donetsk spelare tacklade ut en bollkalle över reklamskyltarna i jakt på bollen.

    ***

    Nytt försök med Solvalla ikväll för det kan väl inte bli inställt igen…



  4. BetYourLife den 14 mars, 2018 kl 16:53

    *********************
    RESULTAT – GALOPP ENGLAND – ONSDAG 14 MARS
    *********************

    13:30/14:30 – 1a Samcro 1.70
    Trampade på ett hinder samt snubblade när han skulle galoppera över en publikövergång men låg bra placerad i loppet. Satte in attacken i början av upploppet och kopplade ett säkert grepp direkt men var under press för första gången.

    15:30/16:30 – 1a Altior 2.00
    Sniffade invändigt i fältet men fick manas några gånger i det uppskruvade tempot. Satte in en utvändig attack mitt på upploppet och visade sin klass genom att vinna relativt lätt med spetsade öron. En riktig champion som inte såg ut att trivas på dagens underlag. (Min) gjorde det bra som två medans (Douvan) föll 4 hinder före mål men var snabbt uppe på benen och det var härligt att se.

    ***

    Dags att åka ut till Solvalla och träffa lite vänner på ströget och bistron



  5. Hatten den 15 mars, 2018 kl 00:51

    Roofer galopperade, tyvärr då det visade sig att tempot blev högt och chansen hade tveklöst funnits där felfri -OM inte OM hade varit !



  6. Hatten den 15 mars, 2018 kl 00:53

    Hur hade du det på Valla mr BYL ? Hoppas du träffade någon av dina bekanta? Onsdagarna är det själstomt , runt 30-40personer på ströget, något fler på mellanplan och kongressen är väl stängd ?

    Stallfiket brukar också vara stängt, men Pershing öppet ?



  7. BetYourLife den 15 mars, 2018 kl 12:28

    Hej Hatten

    Tyvärr åker de flesta som jag lärt känna under åren inte ut längre men några vägrar ge upp så jag hade en riktig trevlig kväll.

    Tyvärr tunt med publik. Blev ett kort besök på ströget där cirka 25 personer satt och tittade på loppen innan jag gick upp till bistron. Var ett tiotal bord tomma och vid några bord satt det en eller två personer.

    Hög medelålder och 98% män men helt uppgivet är det inte. En flicka i två-års-åldern tog sig upp på en av stolarna vid bordet för att titta på hästarna innan hon med hjälp av sin mamma hoppade vidare så viss chans till återväxt finns det.

    Pershing öppet och jag hoppas att Anders Malmroth låter de gänget ta över ströget för att få ett lyft där. Tror det skulle kunna bli riktigt bra.

    *********************
    GALOPP ENGLAND – TORSDAG 15 MARS
    *********************
    Vi bjuds återigen på tre Grade 1 lopp denna tredje dag av festivalen. Ryanair Chase står för dagens höjdpunkt där favoriten Un De Sceaux möter publikfavoriten 12-åriga Cue Card. Läktartaket kommer att lyfta av publikvrålet om de kommer upp jämsides på upploppet – irländska publiken Un De Sceaux – engelska Cue Card.

    Regnat 9 mm under natten och underlaget är återigen soft / heavy. Ett plus är att hästarna idag får springa på ett underlag som inte använts på 12 månader idag.

    ***

    CHELTENHAM – UK-Tid
    1:30 Novices Chase (Grade 1) 2m4f
    2:10 Handicap Hurdle (Grade 3) 3m
    2:50 Ryanair Chase (Grade 1) 2m5f
    3:30 Sun Bets Stayers Hurdle (Grade 1) 3m
    4:10 Handicap Chase (Grade 3) 2m5f
    4:50 Mares Novices Hurdle (Grade 2) 2m1f
    5:30 Amateur Riders Handicap Chase 3m2f

    ***

    14:50/15:50 –
    (Un De Sceaux / 1.80) är klar favorit och det är inte mycket att säga om det då han går bra på dagens underlag. Det frågetecken som finns är om han kan få problem att stå hem distansen om det blir ett hårt tempo.
    (Cue Card / 6.00) är en publikfavorit som har gått i backen två gånger de senaste fem starterna och hans hoppning kommer återigen sättas på prov idag. Vore härligt om han kunde vinna detta. Att stå hem distansen är inget problem men räcker kapaciteten till för att slå ut den stora favoriten. Blir det bensinstopp på favoriten är det inte omöjligt.
    (Övriga) Om favoriten får distansproblem kan någon av dem kan överraska.

    DAGENS VINNARSPEL
    Inget spel idag men nya tag imorgon i ett vidöppet Gold Cup med 18 hästar på startlinjen och favoriten i fem gånger.

    ***

    Betfair: Livespel på hinderlopp kan liknas med rysk roulette. För ett par veckor sedan var tre hästar i samma lopp slagna till 1.01 i odds och vinnaren backad till 1 000 gånger.



  8. BetYourLife den 15 mars, 2018 kl 16:29

    *********************
    RESULTAT – GALOPP ENGLAND – TORSDAG 15 MARS
    *********************
    1a Balko Des Flos 9.00
    2a Un De Sceaux 1.70

    (Cue Card) tog ledningen men kunde inte svara den stora favoriten (Un De Sceaux) när han attackerade varvet kvar. CC såg sedan inte bra ut och fick manas för att kunna följa och togs inte oväntat upp före upploppet.

    (Un De Sceaux) i ledningen fick aldrig vara ifred för vinnaren och när de svängde in på upploppet kunde han inte svara och fick se sig besegrad med 4 längder av (Balko Des Flos) som såg ut att ha ätit taggtråd till lunch.



  9. BetYourLife den 16 mars, 2018 kl 11:35

    *********************
    GALOPP ENGLAND – FREDAG 16 MARS
    *********************
    Sista dagen av Cheltenhams fyra-dagars-festival. Vi bjuds på tre Grade 1 lopp varav festivalens höjdpunkt Gold Cup över tuffa 5 200 meter.

    Underlaget är soft / heavy
    Gold Cup kommer ridas på ett underlag som inte använts på 12 månader.

    ***

    CHELTENHAM – UK-Tid
    1:30 Triumph Hurdle (Grade 1) 2m1f
    2:10 Handicap Hurdle (Grade 3) 2m1f
    2:50 Novices Hurdle (Grade 1) 3m
    3:30 Gold Cup Chase (Grade 1) 3m2f
    4:10 Hunters Chase 3m2f
    4:50 Conditional Jockeys Handicap Hurdle 2m4
    5:30 Handicap Chase (Grade 3) 2m

    ***

    15:30/16:30 – GOLD CUP CHASE
    (Might Bite / 5.00) Mycket talangfull och den som har bäst kapacitet i fältet men är inte helt rumsren. Var sådär i senaste starten med tanke på vilka hästar som kom i närheten av han. Är inte gynnad av dagens underlag men går på det. Distansen kan vara i längsta laget men bör stå hem den.
    (Native River / 5.50) Har matchats för detta lopp efter sin tredjeplats förra året. Brukar hoppa bra och skall inte ha problem med distans eller underlag. Förutsättningar finns för en bra insats idag.
    (Our Duke / 5.50) Urstark stayer som inte kommer att ha några problem med distans och underlag. Däremot är hans hoppning till och från och brukar göra något misstag i sina lopp. Får han till sin hinderteknik så segerstrider han.
    (Övriga / 10.00+) Vidöppet lopp som oddsen visar inte otänkbart att någon av de mindre spelade kan vinna.

    DAGENS VINNARSPEL
    15:30/16:30 – Native River

    ***

    Hästsporten i Italien är på väg utför i snabb takt. Travbanor stängs av ekonomiska skäl eller som galoppbanan i Palermo som stängs för olagligt spel och uppgjorda lopp med kopplingar till maffian. 15 000 publikplatser och 400 stallplatser står tomma där nu.

    ***

    Tote monopolet (Betfred) i England upphör i sommar och 54 engelska galoppbanor har startat en konkurrent Bribet. Det intressanta är att talas om att ett konsortium skall kliva in i Tote och då sänka spelavdraget från 20% till 13,5%. Får vi se en liknande utveckling i Sverige nästa år i samband med den nya spelmarknaden.

    ***

    Kommer sportspel i USA tillåtas utanför Nevada. Svaret får vi kanske den 2 april när högsta domstolen möts nästa gång.



  10. BetYourLife den 16 mars, 2018 kl 17:32

    *********************
    RESULTAT – GALOPP ENGLAND – FREDAG 16 MARS
    *********************
    1a Native River 6.00
    2a Might Bite 5.00

    Vilket lopp med (Native River) i ledningen och (Might Bite) utvändigt. Huvud vid huvud hela loppet med längder ner till övriga. Över sista hindret och Native River tar fram sin Die Hard attityd och vägrar vika ner sig och vinner med fyra längder. (Might Bite) måste vifta med sin vita flagga till slut men gör en riktigt bra insats med tanke på dagens inte helt perfekta förutsättningar för honom.

    GOLD CUP 2018
    https://twitter.com/twitter/statuses/974671862520139777

    ***

    Dubai World Cup lördagen 31 mars och ATG visar tävlingarna/loppet vilket är ett trevligt initiativ.

    ATG hade en bra sändning från USA för några veckor sedan och förhoppningsvis blir det fortsättning när det är dags för Oaks och Kentucky Derby 4 och 5 maj.



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar