Kanonlopp av Ida i går men hur går det ida?
Mitt spel: Tog Astrid Jacobsen att besegrar Ida Ingemarsdotter i dagens frisstilsprint i Drammen. Odds 2.35 insats 4 units hos Centrebet. Finns 2.20 hos Nordicbet
Ida Ingemarsdotter slog till med en härlig femteplats i gårdagens 10 kilometer klassiskt. Hennes bästa lopp i karriären. Det är hon mycket väl värd och det är bara hoppas att hon kan upprepa något liknande under VM.
I dag står det fristilsprint på programmet och tidigare har det varit hennes favoritdistans med flera finalplatser i världscup och mästerskap.
Men jag är lite rädd för att det kan bli ett bakslag för Ida efter gårdagens fenomenala lopp.
Duellen mot Astrid Jacobsen känns som en helt jämn duell och då är det höga oddset på norskan lockande.
Tidigare i vinter har Astrid besegrat Ida vid ett flertal tillfällen och Ida har med nöd och näppe tagit sig vidare från kvalet.
Ha en trevlig dag! Nu ska jag ut i kylan och solskenet några timmar!
4 Kommentarer
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar
Ett kanonspel så här på förhand. Pinnacle har Astrid som favorit nu och man får 1.99 på Ingemarsdotter.
En liten felformulering. Detta är naturligtvis inte bara ett kanonspel på förhand, utan helt enkelt ett kanonspel!
Astrid klart före Ida i kvalet. Men Ida åkte överraskande bra…. hmm
blev en jämn duell i kvarten men tyvärr( nåja) så var Ida starkare.. Nu vinner hon hela skiten.. 18 gånger hos NOrdicbet bland annat… 😉