Zenit kontrar skarpt mot offensivt Porto
OddsMover spelar:
Zenit med Asian Hcp +0,50 till odds 2,43 hos Pinnacle. Insats 5 units (flat).
Porto (sju poäng) och Zenit (åtta poäng) möts i avgörande duell om vilket lag som går vidare. Villkoren är enkla. Om Porto vinner går Porto vidare. Om Zenit tar poäng går Zenit vidare.
Porto leder som vanligt den portugisiska ligan, men det säger inte mycket om styrkenivån. Bredden är oerhört tunn i Portugal. Portos matcher i Europa har indikerat att laget verkar ha tappat en del i klass jämfört med fjolåret. Portos sju poäng på fem matcher har snarare varit i överkant än i underkant. Många Porto-fans instämmer i den beskrivning och efter cupförlusten mot Academica (0-3) för ett tag sedan var det många som krävde Vitor Pereiras avgång. Han har dock inte hela skulden. Portos startelva är svagare än ifjol när en anfallare som Falcao har lämnat och en mittfältskugge som Guarin står länge på skadelistan. Porto kommer trots försvagningarna att spela optimistiskt och offensivt ikväll, men det kan bli en livsfarlig taktik mot Zenit.
Särklassiga ryska serieledaren Zenit som spelar i en mer konkurrenskraftig liga har varit ett mer positivt än negativt inslag i CL. Det kunde ha blivit fler än åtta poäng efter många läckra målchanser i de senaste kryssmatcherna mot Shakhtar (2-2b) och APOEL (0-0h). Det mest imponerande är att Zenit verkar vara ett av de skarpaste kontringslagen i turneringen. När Zenit får öppningar att kontra mot öppna försvar så går det ofta snabbt… Extremt snabbt! Kvällens förväntade matchbild borde alltså passa Zenits spel. Zenit saknar förvisso den sedan i september skadade Kerzhakov (16 mål i ligan), men laget har klarat sig godkänt utan honom. Med spelmotorn Danny och flera pigga djupledslöpande krigare däromkring finns det emellertid matchvinnarpotential kvar.
3 Kommentarer
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar
Eftersom jag ändå gör streckjämförelser till varje kupong i min egen tipsmaskin så kan jag väl passa på att dela med mig:
Kvällens Europatipskupong, streckvärde (Betfair/Svenska Folket)
1 -3% -3% 19%
2 98% 21% -14%
3 9% -5% -13%
4 10% -3% -15%
5 -31% 21% 67%
6 -12% 8% 62%
7 -9% 42% 92%
8 41% -2% -14%
9 4% -5% 0%
10 20% 5% -7%
11 -22% 4% 40%
12 -7% 11% 52%
13 8% 0% -1%
Och Topptipset på samma sätt som ovan, missa inte jackpoten på bägge dessa.
1 8% -10% -6%
2 39% -1% -5%
3 22% -16% -24%
4 15% -10% -15%
5 -21% 4% 44%
6 0% -8% 19%
7 -1% 4% 10%
8 22% -8% -5%
Sunny side up!
Snyggt Oddsmover!