Nybrink tycker felaktigt att travtränarna skor sig på hästägarna
Nybrink skriver i dagens aftonblads sportbilaga att det blivit för dyrt att ha travhäst i träning, och visst har det blivit dyrt, men antalet travtränare som pensionerar sig när dom är 50 kan räknas på ena handens fingrar, och då beror det på att det är ekonomiskt ohållbart eller yrkesskada. Nybrink raljerar om Thailandssemestrar osv, men sanningen är att det endast finns 7-8 travtränare i Sverige som tjänar en rimlig lön, övriga jobbar mer eller mindre ihjäl sig, för dom har inget annat intresse som dom kan leva på och ingen annan utbildning. Att arbeta med hästar är en livstil och så länge det finns något obelånat tak på gården, så belånar man hellre taknocken än slutar att träna häst.
Problematiken är att alla lever kvar i 1980talets travSverige, för det var då många började springa på travet, när vi var 15-20 bast, och då kostade hästskötarna 3-4 000 +mat och husrum och det var inte tal om obtillägg och för all del tre veckors semester på vintern. Ingen ville vara bonde för det gick inte att sälja foder av någon form för priserna var oerhört mycket lägre i utlandet på grund av den starka Svenska Kronan. Alltså kostade det ytterst lite att hålla häst, och antalet hästägare var lika många som de svarta pengar som tvättades rena den vägen. Sedan dess har prispengarna kanske fördubblats, men kostnaderna har fyrdubblats för tränarna och det måste självklart hästägarna betala. Samtidigt som antalet svarta pengar nu mer och mer minskar i samhället, så försvinner också alla arbetsgrupper som tidigare ägde häst- Resturangägare, krögare, hårfrisörer, taxiåkare, hantverkare, lastbilschaffisar osv osv .
Korrelationen förstördes sedemera av klåfingriga politiker som ändrade avdragsrätten för hästägare, samt den i dag nyttiga försöken att minska den svarta ekonomin och då behöver också travsporten förändras.
ÅTGÄRD för att lösa hästnäringens överlevnad i Sverige
Det är inte RIMLIGT att staten tar 1.5 miljarder för att tillhandahålla spelkoncenssion för att tillåta spel i Sverige på hästar, när tex Danmark säljer och marknadsanpassar sitt spel genom att sälja licenser som kostar en bråkdel av denna kostnad. En korrekt kostnad för att köpa tävlingstillstånd med totalisator är rimligen runt 100-200 miljoner kronor som högst perår, och därefter ska ATG beskattas som vilket företag som helst inom sitt område och enligt de lagar som finns.
Skattetrycket på Svensk Hästsport är tveklöst högst i Europa och alla jämförbara industriländer i Världen, och detta beror enbart på att hästnäringen varit urusla på att opinionbilda samt att Svenska Politiker är fullständigt ointresserade eller omedvetna om den enda livskraftiga näringen som finns kvar i glesbyggd förutom möjligtvis gruvnäring.
Om denna rimliga kostnad på säg 200 miljoner, skulle övriga 1.3 miljarder som i dag staten tar ut, tillfalla sporten och i förlängningen dess utövare. Då finns det incitament att tredubbla prispengarna som i sin tur skulle ge ett nytt intresse att äga häst och följdaktligen skulle travtränarna kunna ta ut högre provisioner och låta de fasta kostnaderna hållas nere. Detta skulle i slutändan skapa oerhört många fler arbeten för de människor som i dag har svårast att ta sig in på arbetsmarknaden, glesbygdsbor, unga människor samt människor med kortare utbildningar.
Kostnaden vore med andra ord ca 30% av den minskade RESTUARANGMOMS som regerinen klubbade igenom, vilket i förlängningen inte kommer rätt grupper tillgodo i den utsträckning som är önskvärt.
Reinfeldt , ta chansen nu och bli en politiker som Sverige minns, inte för att ni sålde ut vår välfärd, utan för att ni gav hästnäringen, glesbyggden och de öppna landskapen en chans att bevaras och kanske t o m blomstra. GE tillbaka möjligheterna att driva småskaliga ekologiskt hållbara gårdar, där man amatörtränade hästar, hade får, kor och höns och det finns underlag för en liten skola och en lokal icabutik.
1 Kommentar
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar
Har svårt att sätta mig in i detta då jag inte besitter kunskaperna kring travets ekonomiska preferenser…
Men glöm ej att även vår topp skulle utvecklas – det skulle bli intressantare att satsa på välstammade avkommor för att kriga om de allt högre prispengarna vilket i sin tur skulle öka vår potential gentemot de franska kusarna som jag anser vara klart världsledande över alla distanser, just nu!
Tyvärr kan ju denna topp också medföra att vår bredd skulle minska och/eller nästan försvinna? Detta då småtränarna och amatörerna skulle halka hopplöst efter, rent stammässigt och kvalitetsmässigt sett?
Det är vad jag tror, kanske har jag fel?
/Badass