Skadekris i Asplöven ger dagens spel
Det är ingenting som talar för Asplöven i kvällen möte med Leksand och det är väl kanske det enda som talar för Asplöven. Man kan spela helt utan förväntningar på sig, men det kommer inte att räcka långt. Leksand är seriens bästa lag just nu i sällskap med Karlskoga och toppar tabellen. Asplöven kommer till match utan en enda poäng på bortaplan oc en av sina absolut viktigaste spelare, backen Per Hållberg är skadad. I senaste matchen skadades även målvakten Puurula och det innebär att man ställer Oscar Sehlstedt i målet, en målvakt som vanligtvis vaktar Piteås mål i division 1. Redan innan den matchen hade man enorma problem på backsidan och även om man nu fått in Niinimaa så ser det verkligen mörkt ut där.
Även om lagen varit helt intakta hade inte Asplöven haft någon större chans att ta poäng och som det ser ut nu måste det till ett mirakel för att nästjumbon ska lyckas med det.
Jag spelar Leksand -1.5 till 1.36 på 70% av insatsen och sen spelar jag -2.5 till 1.80 på 30%, spelar hög insats.
3 Kommentarer
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar
Snyggt spel Hockeyproffessorn!½
Om en liten stund börjar avgörande omgång i Norrettan och det kan bli riktigt komplicerat med flera lag som har chans att ta klivet upp.
Jag spelar Över 3,5 mål mellan Sandviken och Forward till 2,05 hos Bet365. Spelstopp kl. 15:00.
Tror på en fartfylld match där bortalaget kan klara linan på egen hand där varje plusmål kan komma att bli avgörande.
Mer om förutsättningarna finns längst ner här: http://op.se/sport/1.5234619-potter-harligt-att-kanna-stodet-i-ryggen-precis-som-mot-vasalund-
Tam seger och förlust på spelet.