ATG nya Ursäkta vad är klockan

ATG avser att inom kort lägga om hela V75programmet. Börja senare och sluta senare, förändra hur loppen visas samt förändra hur spelformerna läggs under speldagen på banan.

Skärmavbild-2015-07-29-kl.-17.13.47

 

 

 

 

 

 

 

Under tre månader per år är sommardagarna ofta fantastiska på v75banorna, det myllrar av människor. Men nu ska loppen senareläggas så första start är kl 15:10 istället för sedvanliga 13:10, möjligen bra för de som varit på badstranden, men hur ofta orkar man åka på trav EFTER badstranden? Men viktigare är att det under årets 9 mörkare månader, kommer loppen till stor del ske i mörker.

V4 som är ett av de större spelen, men en snittomsättning på 1,5 miljon på lördagarna, kommer nu avslutas i V75-1, det innebär att dessa pengar INTE kommer investeras i V75, vilket innebär ett möjligt tapp på ca 1 miljon varje tävlingsdag. Att låsa in pengar är livsfarligt när ATG endast lever på omsättning.

V75-1 startar således tex under vintertid samtidigt som Stryktipset rullar på tv4, det är delvis gemensamma kunder som nu tvingas till valsituationer. INTE OPTIMALT

Därutöver kommer det riktiga grundskottet , när v75-5 gått i mål, behöver Kanal75 tid att sammanställa tidigare lopp samt förbereda direktsändning av DD/v75-6,7. Av denna orsak har ett lopp ytterligare lagts in mellan v75-5 och V75-6 och således ett glapp på över 40 minuter mellan dessa v75lopp. Hur många av banbesökarna tror ni går hem och äter middag kl 17:50 när v75-5 kommit i mål? Kanske också känner ” vi spar ett antal 100kr och så spelar jag KANSKE DD när vi kommit hem”, men risken är också att man suttit och svurit över en dålig speldag i bilen på vägen hem och tycker att nu sätter jag en stoploss för dagen. Äter och umgås med familjen och skiter i travet. På banan är den risken mindre, där tar man sista chansen att vinna på DD också.

Man kan fråga sig vad som hände med Skarplöth och hans vurm för snabbare tempo och rappare tävlingar?

Hursomhaver så kommer högst troligt totalomsättningen sjunka genom detta beslut samt banpubliken kommer GARANTERAT minska, likaså banomsättningen. Risken är mycket hög att DDomsättningen också tar stryk.

Således kan man stilla undra? Vem har listat ut detta upplägg? Senarelagda starttider har provats med ett antal olika upplägg på V64, utan att fungera. Att skjuta upp lopp har också provats för att anpassa sig till TV, det har heller inte fungerat. Att lägga in flerloppspel så dom påverkar varandras spelpooler är sedan 20år känt för att försämra omsättningen på båda spelen. Således KATASTROFTÄNK från ansvarig på ATG.

ATT de lyckliga människorna som väntat till kl 18:50 på dagen för att se sin häst vinna v75-7, får stå i vinnarcirkeln och ta i mot applåderna från i bästa fall 100talet personer som finns kvar på banan, uppmuntrar heller inte hästägandet.

Någon har inte bara tänkt fel, dom har också räknat fel, trots att samtliga ”innovationer” provats tidigare och påvisats vara icke utvecklande, så ska dom således prövas igen. AVGÅ ANSVARIGE PÅ ATG. 

Föreslagen lösning:

Under Vintertid läggs V75 start kl12:00 och är klart kl 15:30 Ramlopp läggs EFTER v75, inklusive V4

Sommartid kan man skjuta till start kl 13:30 med slut kl 17,men fortfarande med V4 som avslutning.

Samtliga V75hästar ska ha värmt innan start på v75-1 och BALANS för samtliga hästar ska finnas senast 1 timme före start av v75-1.

Inga ändringar tillåts såvida vädret INTE förändrats och i sådant fall ger banveterinär tillåtelse till ändring av balans för de ekipage som så önskar varvid varje förändring tydligt ska markeras i startlistorna senast 15minuter innan starttillfället. De som bryter mot detta diskas och tvåan i mål utropas som vinnare och kontroll görs alltid av topp3 ekipage innan resultat kungörs av loppet.

Tiden sänks till 15 minuter mellan varje lopp, MEN inför V75-6 /DD1 blir det 20min mellan loppen.

För att förhindra obefogade omstarter, befogade omstarter så fälls aldrig bilens vingar ut vid omstart, fälls vingarna ut körs loppet alltid, såvida inte en olycka har hänt som påtvingar omstart. Detta för att förhindra uppstressade hästar samt att spetshästarna riskerar spela krafter vid omstarter, vilket annars alltmer tenderar bli en möjlighet att missgynna startsnabba svårslagna konkurrenter genom kuskar som tänjer på gränserna.

Media i alla former får tillträde i en mixed zon där kusken ställer sig i mån av tid mellan loppen. Dagens mängder av intervjuer av olika medier, olika tvproduktioner är endast av ondo för samtliga inbegripna utom media. ATG får helt enkelt ha ensamrätt på intervjuer under tävlingsdagen utanför stallområdet, för pressen på tränare/kuskar/skötare blir allt större och måste dessvärre stävjas av ST/ATG, media är inte kapabla att begränsa sig själva, liksom skorpionen som rider på grodans rygg över dammen.

Betänk att ATGs ideer om senareläggningar av tävlingar, kostar involverade inom sporten mycket pengar i fördyrande kostnader,utan att de på något sätt blir kompenserade i form av höjda prispengar osv.

Man bör heller inte underskatta människor och deras inbyggda rutiner och vanor, ATG har ändrat fram och tillbaka oerhört mycket sistlidna åren, utan att det på något sätt har ökat omsättningen. Den har endast stagnerat. Stagnationen beror dessutom på allt fler extra V75 dagar, utan dessa hade omsättningen sjunkit rejält. Således har ännu inte någon förändring ATG sjösatt påvisat positiva förändringar förutom extra v75.

Förövrigt kommer en av orsakerna som ATG skyller på, är att visa DD direkt, men detta provades på V64 och det gav ingen omsättningsökning. Således kommer inte heller detta innebära någon omsättningsökning, utan tvärtom en minskning då banspelet kommer sjunka.

 

Hatten

5 Kommentarer

  1. BetYourLife den 31 juli, 2015 kl 11:27

    ATG-Live: Galoppsändning i Extrakanalen
    Dag 4 av Glorious Goodwood 5-dagars festival med högklassiga galopptävlingar.
    ***
    IBetMyLife/SLG-HILLSTAR-02:00-GOODWOOD – 6.00 / BET365

    Två intressanta Group lopp idag om man nu inte gillar sprinterlopp då finns det fyra totalt.
    Står som en åsna mellan två hötappar men till slut blev oddset 6.00 avgörande jag går för (HILLSTAR). Jag tror att han har bäst grundkapacitet, intressantaste oddset, startposition som är OK samt distans och ett underlag som går bra. Det finns dock en del negativt (HILLSTAR) kan ligga på en del i loppen så beroende av ett hyggligt tempo (inte säkert han får det), Han har inte visat den rätta formen i sina två starter i år, brukar gå bäst senare på året så det är möjligt att behöver ett lopp till. (HILLSTAR) har inte startat på Goodwood tidigare.

    GOODWOOD (UK-tider)
    14:00 Stakes (Group 3) (4yo+, Class 1, 1m 4f, 7 runners)
    14:35 Stakes (Group 3) (3yo, Class 1, 1m, 10 runners)
    15:10 Heritage Handicap (3yo+, Class 2, 1m, 19 runners)
    15:45 Stakes (Group 2) (3yo+, Class 1, 5f, 15 runners)
    16:20 Nursery (2yo, Class 2, 6f, 12 runners)
    16:55 Stakes (Fillies’ Group 3) (3yo+, Class 1, 7f, 10 runners)
    17:30 Stakes (Handicap) (3yo, Class 3, 1m 3f, 12 runners)

    Jag lägger ut tidningstips på min blogg så vill någon ha information om dagens starthästarna så är ni välkomna dit.
    https://ibetmylife.wordpress.com
    ***
    RESULTAT: TORSDAG 30 JUL
    IBetMyLife/SLG-SCOTLAND-03:10-GOODWOOD – 12.00 / Bet365
    STARTADE EJ – Tränare och jockey ansåg att banunderlaget var olämpligt hmmm Blev minst sagt förvånade när den första oddsvisningen kom upp på Racing UK och SCOTLAND inte fanns med. Enligt jockey Richard Hughes var underlaget perfekt (Good) med bra grästäckning. Tittar man på vad SCOTLAND presterat på olika underlag så har han gjort 10 starter totalt varav 4 starter på Good/Firm 400 000 kronor in, 3 starter på på Good 100 000 kr in, 3 starter på mjukare underlag 10 000 kr in.
    ***
    Antalet omstarter bakom startbilen börjar bli plågsamt många och igår under ATG-live sändningen tappade jag räkningen, dags att ST tar tag i det här. Krav på tidigare anslutningen vid vingen samt bilen börjar rulla 500 meter innan startlinjen vore kanske en lösning på problemet för att väcka sovande eller fuskande kuskar/ryttare. Även materialfel och balansändringar precis innan start börjar bli löjligt många och får en att börja fundera om tränare och kuskar gör några kontroller/förberedelser inför loppet annat än när det kallas till start.

    Jägersro skall testa att köra en tävlingsdag med 10 lopp på tre timmar (18:00-21:00) den 6 oktober. Ett steg i rätt riktning för banpubliken 21:00 känns som en bra sluttid för kvällstävlingar. Men det gäller också för tävlingsbanorna att göra travbanan till den naturliga mötesplatsen för travintresserade och framtida hästägare och där finns det mycket att jobba med. Nu är det tyvärr inte det lättaste med tanke på att jätten ATG står i andra ringhörnan med ST som second.

    Mikael J Andersson tränare och kusk är sur på måldomarna och vill protestera genom att inte prata med media när han startar hmmm det vore nog bättre om han slutade att prata med måldomarna.



  2. BetYourLife den 1 augusti, 2015 kl 10:51

    ***********************************
    GALOPP LÖRDAG 1 AUG
    ***********************************
    ATG-Live: Galoppsändning i Extrakanalen
    Sista dagen av Glorious Goodwoods 5-dagars festival med högklassiga galopptävlingar.
    ***
    IBetMyLife/SLG-LEGATISSIMO-03:10-GOODWOOD – 2.80 / Coral – Paddy Power

    Ett Group-lopp idag för ston med 4 miljoner i 1a-pris
    Har spelat (LEGATISSIMO) tidigare i år med resultatet två st 2a-platser, slagen med marginalerna kort huvud och kort huvud så det har varit tufft både för henne och för mig. Speciellt den första förlusten tog hårt då hon var nere i 1.04 på Betfair 200 kvar, bittert då man räknat hem vinsten på spelkontot. Gillar (LEGATISSIMO) som håller hög klass som individ så jag förväntar mig inte några problem när det gäller position eller att placera henne i ryggar. Jag räknar med att hon droppas ner i fältet (9 startande) för att sedan avgöra till slut. Det mesta ser bra ut inför denna start så inga större orosmoln på himlen. Skall man hacka på något så är det hennes 6e start för året varav de tre sista varit tuffa lopp i Group 1 lopp så eventuellt kan det vara ett lopp för mycket men jag tror den inte risken är så stor.

    GOODWOOD (UK-tider)
    14:00 HANDICAP (3YO+, CLASS 2, 6F, 28 RUNNERS)
    14:35 HANDICAP (3YO, CLASS 2, 1M 4F, 15 RUNNERS)
    15:10 STAKES (FILLIES’ GROUP 1) (3YO+, CLASS 1, 1M 1F 192Y, 9 RUNNERS)
    15:45 HANDICAP (3YO+, CLASS 2, 6F, 28 RUNNERS)
    16:20 MAIDEN STAKES (2YO, CLASS 2, 7F, 17 RUNNERS)
    16:55 HANDICAP (3YO, CLASS 2, 7F, 12 RUNNERS)
    18:00 APPRENTICE HANDICAP (4YO+, CLASS 3, 1M 1F, 17 RUNNERS)

    Jag lägger ut tidningstips på min blogg så vill någon ha information om dagens starthästar så är ni välkomna dit.
    https://ibetmylife.wordpress.com
    ***
    RESULTAT: FREDAG 31 JUL
    IBetMyLife/SLG-HILLSTAR-02:00-GOODWOOD – 6.00 / BET365
    6a – Hillstar – 6.00
    Took keen hold, chased leader until led 8f out, ridden and headed over 1f out, weakened final furlong (tchd 11/2)
    Hillstar was keen and Olivier Peslier allowed him to go on after half a mile, a change from the usual tactics deployed on the horse. Reportedly very ill at the end of last season, the 5yo has not recaptured his best yet.

    Inte mitt stoltaste ögonblick som spelare och det blev fel här. (HILLSTAR) låg på hårt redan från start men lyckades hitta en rygg att gå på, tyvärr försvann den ryggen kort senare när fältet bytte sida och jockeyn var mer eller mindre tvungen att forcera till ledningen (låg på hårt) och då var det definitivt kört, blev trött 300 kvar efter att lagt bort alldeles för mycket krafter under loppet. Det är bara att sträcka upp händer det här var inget bra spel oavsett odds.
    ***
    Racing Post är en engelsk galopp/greyhound/sport-tidning som finns på nätet och som jag och många andra galoppspelare använder i jakten på att leta vinnare. Tyvärr har RP beslutat från idag att inte längre tillhandahålla lopprepriser vilket har gjort många hmmm skall vi säga upprörda. Att betala för repriserna i kombination med deras betaltips har känts OK men med enbart RPs betaltips känns det mer tveksamt. Bet365 har visserligen gratis lopprepriser men det har varit snabbt och enkelt att läsa RPs loppanalys för att sedan klicka på ikonen för att se hela eller slutet av loppet och göra sin egen analys. Har flera år stats på RP-tipparna och det är inga imponerande resultat som de flesta av de cirka 20-25 RP-tipparna visar upp, det får en att undra om Racing Post kommer finnas kvar om några år i alla fall i nuvarande omfattning, flera av konkurrenterna är gratis.

    RP: Meddelande
    We regret that as a result of being unable to agree a satisfactory, long-term commercial arrangement with the rights holders following a reduction in usage of the service, we are currently unable to provide race replays on racingpost.com.
    Racing Post apologises for any inconvenience this may cause you.



  3. BetYourLife den 1 augusti, 2015 kl 19:14

    ***********************************
    RESULTAT: LÖRDAG 1 AUG
    ***********************************
    IBetMyLife/SLG-LEGATISSIMO-03:10-GOODWOOD – 2.80 / Coral – Paddy Power
    1a – Legatissimo (IRE) – 3.00
    Held up in touch in midfield, closed 2f out, ridden and quickened to lead over 1f out, soon edged right but clear 1f out, ran on well, ridden out
    LEGATISSIMO confirmed Epsom superiority over a few of these with an authoritative display, travelling strongly off the pace and showing bright acceleration to storm clear. Just denied when coming from behind in the Pretty Polly at the Curragh last time, she comprehensively reversed form with her conqueror that day Diamondsandrubies and this is clearly her ideal trip. Races such as the Prix de l´Opera and Breeders´ Cup Filly & Mare Turf will presumably be considered.
    QUOTES Legatissimo was very good and showed her true worth today. She´s been a bit unlucky this year – Michael Tabor, joint-owner.

    Placerades mitt i fältet utvändigt, full attack 300 kvar och kopplade greppet direkt, mycket välförtjänt seger för detta fina sto
    Länk till Racing UK som visar sista 400 av loppet
    http://www.racinguk.com/news/article/36897/legatissimo-proves-nassau-queen
    ***
    Nästa stora galoppfestival är om knappt tre veckor då det är YORK som står för underhållningen under fyra dagar (Ons 19 Aug – Lör 22 Aug). Förhoppningsvis visas loppen i ATG-live för det är hög klass. Befinner mig då i Dublin för det Irländska Greyhound Derbyt och dess 2a-omgång som går på Shelbourne Park torsdag och lördag. Som spelare är man ju beroende av ett fungerande internet och förhoppningsvis blir det inga problem på det nya hotellet jag ska bo på.
    ***
    YORK (AUG)
    ***
    GLORIOUS GOODWOODS (JULI)
    1a – LEGATISSIMO – 2.83 (3.00 Best Guarantee Odds)
    6a – HILLSTAR – 6.00
    1a – HIGHLAND REEL – 3.00
    ***
    ROYAL ASCOT (JUNI)
    1a – SOLOW – 2.62
    2a – THE GREY GATSBY – 7.50
    2a – PLEASCACH 2a – 2.00
    1a – ERVEDYA – 5.50
    2a – EAGLE TOP – 4.50
    ***
    Lycka till med spelen framöver



  4. BetYourLife den 4 augusti, 2015 kl 22:55

    Hämtat från min blogg
    *********************
    FOTBOLL ENGLAND SÄSONGS-SPEL 2015-2016:
    *********************
    PREMIER LEAGUE:
    08 Aug 2015 – English Premier League – Top Midlands Club – Outright – STOKE @ 2.00 (William Hill)
    STOKE – West Brom – Aston Villa – Leicester

    POÄNG TABELL 2014-2015:
    Stoke 54
    West Brom 44
    Leicester 41
    Aston Villa 38

    Stoke kom nia förra säsongen och jag tror att Mark Hughes lag har kapacitet att gå upp några steg i tabellen (7-9).
    Laget ser minst lika starkt ut som förra säsongen om inte bättre och det var tio poäng ner till West Brom förra året, jag bli inte förvånad om det blir fler poäng ner till närmaste lag denna säsong.

    http://www.oddschecker.com/football/english/premier-league/top-midlands-club
    *********************
    FOTBOLL ENGLAND SÄSONGS-SPEL 2014-2015:
    *********************
    Gillar långtidsspel det skapar ett intresse under en lång tid med andra ord ett bra actionvärde om man nu inte går helt vilse med spelen.
    ***
    PREMIER LEAGUE: VINST
    Chelsea – Outright – 2,90 (Coral)
    CHELSEA lär bli ett mycket svårslaget lag, står i cirka 2 gånger att släppa in minst mål. Det har ett mycket intressant lag, bästa tränaren samt det lär vara hungriga på framgångar hmmm låter som ljuv musik i öronen på mig så det är väl bara att kliva in.
    ***
    CHAMPIONSHIP: FÖRLUST
    Derby Championship – Sluta bland de 6 bästa – 1.83 – (Bet365)
    Championship brukar var ett riktigt minfält och jag har gått på ett antal nitar här varje år… det blir att byta taktik i år och försöka köpa pengar. DERBY fick se slagna av QPR förra säsongen i Play-off spelet vilket lär ha retat upp dem till år och jag förväntar mig ett taggat Derby med Steve McClaren vid rodret. Årets lag ser inte sämre ut i år och troligtvis dyker det upp några intressanta inlånade spelare inom kort. Jag förväntar jag mig stabil insats och att vara bland de 6 bästa känns givet hmmm huvudet lär hänga i taxhöjd om det inte lyckas med det…
    ***
    LIGA 1: VINST
    Preston- League 1 – Bästa klubb – North West Region – 1.61 – (BET365)
    Preston – Fleetwood – Oldham – Rochdale
    Så var det dax att köpa lite pengar igen… lyckades hitta ett litet udda spel här till slut efter att ha gråtit ut i bloggen tidigare om hur svårt det var i Liga 1 och att jag skulle stå över spel… Att PRESTON inte skulle lyckas komma före (Fleetwood – Oldham – Rochdale) finns det hmmm förmodligen men inte i min bok.
    ***
    LIGA2: VINST
    English League 2 2014/15 – Promotion – Outright – Shrewsbury @ 3.25 – (William Hill)
    SHREWSBURY åkte ur Liga 1 förra året vilket inte var oväntat då laget till stor del var uppbyggt på lånade spelare. I år har man signat 16 spelare och det ger en betydligt stabilare grund att stå på. Flera av lagen som är värst emot i Liga 2 tycker jag dras med en del problem. Känns som SHREWSBURY är ett stabilt spel så jag kliver in hmmm även om tränaren Micky Mellon tidigare har haft vissa problem att behålla sitt jobb. Försäsongsträningen har gått bra och inga större skadeproblem har dykt upp.
    ***
    LETS GET READY TO RUMBLE !



  5. BetYourLife den 5 augusti, 2015 kl 07:35

    *********************
    FOTBOLL ENGLAND SÄSONGS-SPEL 2015-2016:
    *********************
    NATIONAL LEAGUE:
    Promotion – GRIMSBY – @ 3.40 (Coral)
    GRIMSBY föll på mållinjen i förra årets play-off men i år är det dags att gå upp laget då ser starkare. GRIMSBY har åtta raka vinster under försäsongen så allt ser bra ut inför ligastarten. Bara ett lag går upp automatiskt vilket är tufft men skulle de återigen hamna i en play-off situation så är jag inte speciellt orolig för det.

    http://www.oddschecker.com/football/english/non-league/national-league/promotion



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar