Dagens Dagens Dubbel och V65 på Täbys bästa vårdag

Lopp 7. V65-5. DD-1. 1150 gr
TÄBY VÅRSPRINT (L)
—————————————
 1 Chicken Momo       Johansen J 58
 2 Exhibition         Schistl R 58
 3 Emil               Andersen K 58
 4 Tamburello         Rodriguez M B58
 5 Master Chef        Santos M B58
 6 Calrissian         Martinez M 58
 7 Steve’s Champ      Ski E B58
 8 Hansinger          Hammer L 58
 9 Fair Flair         Lopez C B56
10 Alcohuaz           Gråberg P B58

Ett mycket sevärt lopp, med hårdragandes nr10 Alcohuaz och vildsint spurtandes nr6 Calrissian med nr2 Exhibition och Nr11 Chicken Momo som  underhästar

Lopp 8. V65-6. DD-2. 1950 gr
STOCKHOLMS STORA PRIS (GR 3)
—————————————
 1 Perks              Andersen K 58
 2 Alpacco            Ahern E 58
 3 Sehoy              Johansen J 58
 4 Theatrical Award   Lopez C 56
 5 Kings Gambit       Spencer J 58
 6 Touch Of Hawk      Hammer L 58
 7 Volo Cat           Santos M 58
 8 Tertullus          Ski E 58
 9 Peas And Carrots   Gråberg P 58
10 Luca Brasi         Schistl R 58
11 Smart Enough       Martinez M 58
12 Palermo            Buick W 58

Det bästa Stockholms stora pris som någonsin har ridits? Nr9 Peas and Carrots är inte min favorit denna gång, men en fantastisk häst. Nr2 Alpacco är tillbaka i bästa form och bär favoritskapet. Nr12 Palermo rids av Wally Buick, dom som var med på 70-80talet kommer i håg Walter Buick som var en fenomenal spurtryttare, men denna är kille är inte släkt underligt nog. Palermo är också en väl så kapabel häst och har klart chans. Nr 5 Kings Gambit rids av Jamie Spencer, en av de bästa ryttarna i England och hästen tillhörde de absolut bästa i Sydafrika under treårsäsongen, och Sydafrika är ett STORT galoppland. Nr2 Sehoy har bara sprungit bättre desto hårdare motstånd den mött och vann sista loppet med 11 längder helt oriden, men klarar den att ytterligare förbättra sig? Inte troligt och få inte plats på mina kuponger.

Tips och även information från Mikael Tjärnström som startar sin stjärna Ellis Lad i morgon i v65-4 i guldhandicap . Uppdateras på eftermiddagen och från Täby Galopp innan loppen startar.  Ps, ni som besöker Täby i morgon får gärna komma fram och snacka, alltid skoj att möta sina läsare öga mot mule! Tänk på att Täby har Sveriges vackraste solnedgång och trevligaste utebar, åtminstonde bland galopp och Travbanorna. MVH Hatten

SENASTE NYTT

Micke Tjärnström : Emily Rose har han koll på, möter några hästar som är FÖR bra normalt, men Emily har bra skalle och kan klara 3-5 pris, men för att klara bättre placering krävs det att favoriterna springer under normal form.

Ellis Lad slår normalt inte Theocritis, men distansen är något lång för Theo och blir det tempo så kan det gå. Stallet hästar är på väg uppåt och hästarna förväntas överlag prestera bättre framöver. Detta är INTE Ellis huvudlöp under året och hästen är INTE vässad på något sätt, men springer på ca 80% form och det kan ändå räcka till topp3 placering.

Gräsbanan håller ”2.0” vilket innebär god bana(gårdagens värde, dom vattnade i natt, så kan bli något tyngre)

Rykten gör förövrigt gällande att Wido Neuroths stall har infektionsproblem och man bör behandla hans hästar med en viss försiktighet.  Dagens bästa spik bör vara nr6 Entangle i V65-3. MVH Hatten

Hatten

32 Kommentarer

  1. Jamno den 1 juni, 2010 kl 08:23

    Hatten eller ngn annan!

    Bortskänkes!!

    Har två gratis entrekort till samtliga tävlingsdagar på Täby galopp i år, inkl. gratis program.

    I detta finns även gratis entre till ikväll för åtta pers!

    Finns på kungsholmen.

    Maila:
    tom3775@yahoo.se



  2. dometik den 1 juni, 2010 kl 14:33

    Speedvay ikväll Västervik-Piraterna kör +4,5 på Västervik till 1,75 på expekt.skynda fynda lär sänkas snart.



  3. korteks den 1 juni, 2010 kl 15:35

    +6 Västervik finns till 1,90 på Bet365, för er som kan spela där..



  4. dometik den 1 juni, 2010 kl 16:16

    Synd att man inte kan spela där 1,90 +6 är ju verkligen överodds.



  5. Mharju den 1 juni, 2010 kl 16:35

    västervik – piraterna (hcp 4-0) finns till 1.90 på NB.

    Motsvarar det samma som dometik skrev om 14:33?



  6. Calle Tornqvist den 1 juni, 2010 kl 18:01

    Mharju:

    Nej, med +4.5 blir det vinst på spelet om Piraterna vinner med 4 poäng. Med NB:s +4 får du däremot bara insatsen tillbaka vid Piratseger med 4 poäng.



  7. BetYourLife den 1 juni, 2010 kl 20:02

    STOCKHOLM STORA PRIS
    TÄBY LOPP 8 – ENGELSK BESÖK
    ***
    Utan tvekan visade Kings Gambit lovande takter som unghäst i sydafrika men sedan dess har det gått grus i maskineriet.
    Inledde 5års-säsongen i Dubai där han matchades för Dubai Sheema Classic (Grp1 – 20 miljoner i 1a pris) men visade inget speciellt nere i Dubai. Startade sedan i England där han gjorde en lovande debut, som sedan följdes upp med några tveksamma insatser.
    ***
    I år har han gjort 2 starter, vunnet ett condition lopp (Ripon) som man kan sätta frågetecken efter.
    Tränaren uttalade sig efter loppet:
    15 Apr 10 Ripon-He did that well enough, but I’ve no particular plans for him. He’s not that easy to place. He should get a bit further than that, and he ought to make a jumper in time – Tom Tate trainer
    Har gjort ytterligare en start i år där han slutade 4a i en grp3 löpning, där han gick hyggligt
    ***
    Att som en viss tipstidning klassa honom som en klasshäst som är jämn och säker på hög internationell nivå är att ta i…
    Klassar han som en hygglig Grp3 häst som kan vinna (listed / condition lopp = lägre klass) i England.
    ***
    Har ingen koll på de nordiska hästarna, men håller de Grp3 klass så har jag svårt att se att han skall vara så överlägsen som stallet säger (enligt kommentatorerna ATG-Live, vinner KB med 60% form)



  8. dometik den 1 juni, 2010 kl 20:17

    34-26 i paus efter 10heat ser bra ut 😀



  9. MrStone den 2 juni, 2010 kl 08:53

    Hatten och andra trav/galopp ”experter
    Hur kan det komma sig att dagens dubbel i går var så väldigt snedvridet vad gäller DD odds? DD oddset va 208 ggr medans om man spelade på varje lopp så blev dubbeln över 1000 ggr pengarna (27,24 och 36,79)
    Detta brukar ju inte vara så här snedvridit normalt sett

    mvh
    MrStone



  10. Calle Tornqvist den 2 juni, 2010 kl 09:16

    MrStone:

    Det beror på att det blev s.k. dubbelslag. Nr 8 vann bägge loppen.

    Fråga mig inte varför men vissa spelar så (1-1, 2-2, 3-3 osv). Med tanke på att det knappast är storspelarna som gör det så kan man ju räkna ut att de är ganska många.

    Det kan ju vara bra att tänka på om du ska spela på en sådan komb. Kolla upp oddset en extra gång.



  11. Jimmy den 2 juni, 2010 kl 10:01

    Samtidigt rensade den väldigt dåligt för att vara en 8-procentare.



  12. Izakzzon den 2 juni, 2010 kl 10:02

    Jobbade i en spelbutik förut och märkte att just detta fenomen var ganska vanligt,kommer ihåg en speciell herre som sa att han alltid spelade sko-storleken 4-4, varje dag det var DD. Frågan är vad hans ROI låg på 🙂



  13. dtpro den 2 juni, 2010 kl 11:52

    Expekt (3)Majken Palema – (12)Micciano Lung 1.75 – 1.95

    Spel: 3 Majken Palema 2 %

    Majken blir klar favorit i loppet trots 2 raka galopper bakom sig. Därav dagens odds kanske. Jag tycker ändå inte galopprisken är så stor idag och anser att det är bästa hästen i fältet.Dagens förutsättningar går synnerligen inte att klaga på. Toppspår + distans = ++. Micciano har inte imponerat på mig och står dessutom svårt till. Lägg därtill att hästen varit sjuk och lär inte vara på topp. ca 60 % chans för Majken.



  14. dtpro den 2 juni, 2010 kl 12:59

    naturligtvis var micciano toppfin och vinner loppet medan majken var ofräsch, igen!

    torsk på spelet



  15. Beckster den 2 juni, 2010 kl 13:56

    Detta är ingen rek av mig själv utan är alltså andrahandsinfo som jag ändå känner att jag vill delge.
    IFK Luleå – Piteå div 2 norra
    Lulea obesegrade hittills medans Pitea har en förlust.
    Inför kvällens drabbning ska enligt uppgift Luleå sakna 9 spelare totalt varav 5 st ordinarie medans Piteå saknar 2 ordinarie.
    X2 ger tex på Unibet 2,10 för stunden och är absolut värt en lillpeng…



  16. Vaxster den 2 juni, 2010 kl 16:05

    Beckster låter som ett intressant lir. Men råder er att inte spela till marknadslägsta. 2.47 går just nu att få på Bet365 som ligger klart över alla andra jag kollat igenom.



  17. Izakzzon den 2 juni, 2010 kl 17:26

    Spelar på Robin van Persie som skytteliga-vinnare i Vm. Van Persie kommer från en skadefylld säsong men så här på vår-kanten har han kommit igång fint.
    De träningsmatchade förra veckan mot Mexico.. (lite osäker på motståndet) och vann med 2-1, båda målen gjordes just av Van Persie.

    Holland brukar producera en hel del mål och van Persie bör spela samtliga matcher (som gäller något) från start.

    Holland har Japan, Danmark och Kamerun i sin grupp och det skulle vara en stor besvikelse om de inte avancerade.

    Av de bolag jag sorterade igenom så låg Robin van Persie som högst på 18 ggr pengarna (Nb).

    // Izak



  18. korteks den 2 juni, 2010 kl 17:31

    Ser intressant ut Izakzzon!



  19. Degen den 2 juni, 2010 kl 17:58

    Luleå känns ju överskattat onekligen. Vi provar.



  20. korteks den 2 juni, 2010 kl 18:07

    Ah, den sitter jag med på, sedan tidigare. Go Pite! 🙂



  21. Mharju den 2 juni, 2010 kl 18:16

    Ryggar också Luleåmatchen, gogogo!



  22. korteks den 2 juni, 2010 kl 19:12

    Lule – Pite, 0-2, 8’min.



  23. Beckster den 2 juni, 2010 kl 19:27

    Bra och tack Vaxster att du kompletterade med bättre odds för spelarna!



  24. Vaxster den 2 juni, 2010 kl 19:57

    Ser ju mäkta bra ut det här. Håll i det här nu:)



  25. Degen den 2 juni, 2010 kl 20:17

    0-3…



  26. Mharju den 2 juni, 2010 kl 20:25

    0-3 efter 65 minuter, vilken fest!

    Nu ska bara albanien hålla tätt mot andorra också så är det riktigt kalas!(:

    ty för bra rekar hur som!



  27. korteks den 2 juni, 2010 kl 20:36

    Nice Beckster!



  28. Degen den 2 juni, 2010 kl 21:02

    0- 4 ! Snyggt Beckster!



  29. Izakzzon den 2 juni, 2010 kl 21:03

    Fin rek Beckster !



  30. Vaxster den 2 juni, 2010 kl 21:12

    Tackar!



  31. Tippar_Gurun den 2 juni, 2010 kl 22:00

    Congratz grabs! Båda spelen satt fint! 🙂

    Zimbabwe-Brasilien, Zimbabwe u.0.5 mål, 1.65 (0-3)

    Albanien-Andorra, Andorra u.0.5 mål, 1.60 (1-0)

    /Tippar_Gurun



  32. Mharju den 2 juni, 2010 kl 22:06

    japp och jag har spikat allt jag ryggat på senaste dagarna, ty för alla rekar!



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar