Elfsborg måste bara testas idag också

En förväntad toppmatch i Allsvenskan idag och där har jag ett intressant spel som bara måste testas:

Helsingborgs IF – Elfsborgs IF 2.a, odds 4.00 ( bet365 ), insats 4 u

Ett märkligt högt odds på Elfsborg enligt mig.

Okej, Elfsborg hade tur mot Djurgården, men kom igen… De vann och sånt skall inte underskattas.

Helsingborg var inte heller bra i sin premiär borta mot IFK Norrköping och jag har sagt länge nu att HIF inte kommer att bli att räkna med i toppstriden i år på min twitter.

Elfsborg i allmänhet och Jörgen Lenartsson i synnerhet har däremot lyckats med fenomenet att plocka bort Elfsborg från favoritskapet. Hur tusan han lyckades med det förstår jag inte. Elfsborg har en otroligt stark trupp, främst på mitten. Och det är på mittfältet som man vinner matcherna? Speciellt i Sverige.

I alla fall. Jag tror att Elfsborg blir livsfarliga med ny tränare och med att inte ha favoritskapet på sig. För det är just det som är Lennartssons filosofi. Han tror inte att Svenska elitidrottare (bortsett från typ Björn Borg och Ingemar Stenmark) kan lyckas under uttalat favoritskap. Om så är fallet eller inte låter jag vara osagt, men han har i alla fall lyckats med det han tror på.

Det skall sägas att Elfsborg har några skador jämfört med första matchen idag. Bl.a saknas Stefan Ishizaki, men de har en bred trupp… Jag tror inte att det blir så allvarligt. De kan stuva om, Victor Claesson, Amadou Jawo, Johan Larsson m.fl kan byta position utan att det behöver innebära allt för många ändringar i laget.

och främst…. 4.00 är på tok för högt på 2.an och jag ställer frågan igen, Vem ska göra målen för HIF i år? Förra året, när allt flöt på av sig självt, så kunde man byta ut spelare och ta in nya som kom in i en positiv sfär. Nu börjar allt om från början. Nu är de favoriterna alla vill slå, och nu har de främst inte Rasmus Jönsson och Alexander Gerndt från start av serien. Tungt år?!

//Amrish

Posted in ,

Amrish

Gillar att skriva, gillar att analysera, gillar att dela med mig av speltips och gillar att filosofera om sport och annat som berör. Gillar det mesta egentligen. Även god mat och efterrätter

1 Kommentar

  1. Amrish den 8 april, 2012 kl 14:21

    Slarvigt av mig att inte kolla upp pinnen på det här spelet när jag kollade upp det på förra. För er som inte hunnit gå in än så finns det 4.25 där (tack hatten), men jag låter mitt spel stå kvar eftersom det är det jag har spelat och det var det som jag rekade från början



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar