Handboll Elitserien

Årets elitserie är igång med en skön ”skräll” för många. Imorgon får Guif besök av mästarna Sävehof, förstärkta i år med Apelgren från Granollers. Sävehof ska ha 55% chans att vinna här i min bok så allt över 2 ggr på dom är spelbart!

Sävehof 4/10 units till 2.05 på Svenska Spel spelas.

oddset

/Bobbb

Posted in

Bob

14 Kommentarer

  1. Bob den 14 september, 2010 kl 13:25

    Stängd för spel fortfarande på ss…verkar som att det är osäkerhet i lägret där om man verkligen vågar ta risk på matchen trots all info varit ute länge och dom har fina marginaler. Får se om dom vågar ta några kronor till eller öppnar till lägre odds (som vanligt)!



  2. Falafel58 den 14 september, 2010 kl 14:00

    Spelade till 2,05 på Expekt. Gick ner till 1,95 strax efter.



  3. korteks den 14 september, 2010 kl 15:50

    Championship

    Millwall – Reading, ettan spelas till oddset 2,30 @Expekt.com. Insats 3/10 Units. Undertecknad tycker att Millwall är ett lag som definitivt hör hemma i Championship och ser verkligen redan ut att plats där, efter fem spelade omgångar. 7-1 i målfacit på hemmaplan, efter endast två matcher är anmärkningsvärt, och hela 10 inspelade poäng efter fem omgångar är definitivt en bekväm start för nykomlingen.
    Nu är det dags för fansen att se laget vinna hemma emot Reading igen (det var sex år sedan senast). Reading är dock i hyffsad form, men jag gillar Millwall och oddset tilltalar för mycket.

    Matchstart: 2045.

    Jag spelar även Werder Bremen i CL, hemma mot Tottenham. Britterna har redan tunga avbräck i form av Defoe och Dawson, men nu verkar även Modric ha gått sönder. Nere i Tyskland blir det svettigt mot målglada Bremen.
    Tycker att allt över två ggr degen är spelvärt på Bremen ikväll, och klipper själv 2,10 på Expekt med 3/10 Units.

    Sänds på 10:an, med start 20:45.

    Lycka till om någon följer något !



  4. korteks den 15 september, 2010 kl 00:24

    kryss kryss kryss.



  5. MrStone den 15 september, 2010 kl 08:01

    I dag börjar kvartsfinalerna i Asian Champions League
    Zob Ahan (Iran) tar emot Pohang Steelers (Syd Korea)
    1:an spelas till 2,25 på Expekt (Bet365 2,00) med motiveringen att Zob Ahan har börjat ligan bra och leder med 6-1-1 efter 8 matcher. Pohang har haft en urusel säsong med en nuvarande nionde plats efter drygt halva säsongen.
    En annan stor fördel för Zob Ahan är att matchen går på 1500 meters höjd och Pohang spelar normalt sett aldrig på dessa höjder. Efter träningen i måndags så såg Pohang mycket trötta ut

    Lycka till de som följer
    MrStone



  6. grimman den 15 september, 2010 kl 13:15

    Nu är å andra sidan Guif uppe i 2.45, spelbart? 🙂



  7. Hatten den 15 september, 2010 kl 13:21

    Finns också till 2.20 på NB, utan att jag i övrigt har någon åsikt om spelet som sådant. mvh hatten



  8. Bob den 15 september, 2010 kl 13:51

    Grimman: no way



  9. grimman den 15 september, 2010 kl 14:07

    då avstår vi den!



  10. foodspoon den 15 september, 2010 kl 17:42

    Chambery i franska ligan idag. Värd bank eller t.o.m kanske hitta handikapp på? Kan inte mkt om handbollen utomlands så testar att fråga er experter =)



  11. Bob den 15 september, 2010 kl 17:44

    0 koll 🙁



  12. degoey3 den 15 september, 2010 kl 17:48

    CL
    Zilina-chelsea
    under 2.5
    2ggr degen på pinnen
    insats medel

    Chelseas lag är släppt och de ställer upp med mikel, essien och bena på mittfältet. På topp blir det anelka, sturridge och malouda.
    Lampard och cole är borta p.g.a. skador samt Drogba är borta p.g.a. avstängning. En rätt knepig och jobbig bortamatch där jag tror att de kommer bli samma matchbild som mot apoel förra säsongen, 1-0 vinst på bortaplan.



  13. foodspoon den 15 september, 2010 kl 19:34

    Jag avstår då och iaktar istället. Underbar start på Sävehof.



  14. Bob den 15 september, 2010 kl 20:40

    38-29 hihi



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar