Information från Svenska Spel inför årets bandysäsong

Genomgång av Elitserien i bandy

 

Inför säsongsstarten av Elitserien i bandy har Svenska Spels oddssättare satt odds på vilka de tror tar hem SM-guldet. Favorit är Sandviken men totalt fem lag utmärker sig från de övriga i förhandssnacket.

 

Här nedan finner ni uttalanden från Svenska Spels oddssättare Andreas Arver och bandylandslagets förbundskapten Franco Bergman om lagens chanser och förutsättningar.
Sandviken (vinnarodds 4.00)

 

Andreas: Tappat tunga namn men värvat smart. Daniel Berlin har tagit ännu ett kliv och kanske anses som världens bäste nu. Sandviken spelar final!

 

Franco: Har tappat några tunga namn som stod för mycket rutin. Har ersatt dessa med yngre fartspelare som tillsammans med stommen från fjolårets guldlag snabbt hittat ett vägvinnande spel. Daniel Berlin är motorn som driver SAIK.

 

Hammarby (vinnarodds 4.50)

 

Andreas: Hammarby har behållit laget från förra säsongen plus att man förstärkt backlinjen. För mig är ”Bajen” absolut en finalkandidat!

 

Franco: Har förstärkt laget klokt till denna säsong med en forward som kan avlasta Patrik Nilsson och en försvarare som ger trygghet i defensiven. Stor delaktighet i lagspelet med bra fart, kan räcka hela vägen.

 

Bollnäs (vinnarodds 5.00)

 

Andreas: Framförallt måste Per Hellmyrs och Andreas Westh vara bra hela vägen, först då kan finalplatsen upprepas men laget har absolut chans att vara med och spela om en finalplats även denna säsong.

 

Franco: Ett starkt försvar med fältherren Andreas Westh som styr längst bak, kanske laget som släpper in minst mål av alla?  Då man tappat fartspelare i det offensiva spelet behöver dirigenten Per Hellmyrs andra som kliver fram och tar ett större ansvar för att skapa utrymme och få tyngd i anfallsspelet.

 

Villa/Lidköping (vinnarodds 5.50)

 

Andreas: Laget har tappat en av världens bästa spelare i Johan Esplund, som gick till Zorkij. Jag tror det betyder mycket i det långa loppet och enligt mig kommer de inte att gå hela vägen till SM-guld.

 

Franco: Offensivt starka som med Patrik Gustavsson får in en dimension till i sitt spel. Behöver få ihop en defensiv som de kan känna sig trygga med utan att det blir på bekostnad av det offensiva spelet för att kunna ta sista steget.

 

Edsbyn (vinnarodds 6.00)

 

Andreas: Edsbyn har en spännande mix med ungt och fartfyllt blandat med rutin. Tyvärr tror jag de kommer vara lite för ojämna för att de ska nå hela vägen fram. Värt att nämna är dock att man har Anders Svensson längst bak som Elitseriens bästa målvakt.

 

Franco: Ungdomarna är ett år äldre och har fått erfarenheten att ta nästa steg. Många fartspelare som kan åka sönder motståndarna men med risk att även dra isär sitt eget lag. För att lyckas är det viktigt att hitta en balans som känns bra för laget.

 

Broberg (vinnarodds 12.00)

 

Andreas: Jag och många med mig har väntat på att Broberg ska ta ytterligare ett steg mot semifinal, är det dags i år?

 

Franco: Man har fått kontinuitet i laget under några år där ungdomarna fått växa in. Ett kvartsfinallag som har många kvalitéer i truppen, men de behöver ta nästa steg nu!

 

Sirius (vinnarodds 25.00)

 

Andreas: För Sirius del hänger mycket på spelfördelaren Andreas Eskhult och som lag tycker jag de är svårbedömda. Dock högst troligt att man når slutspel och väl där kan allt hända.

 

Franco: En tunn trupp som är mycket känslig för skador och sjukdomar. Spelar sitt spel som man jobbat på något år. För att ta ett steg ytterliggare uppåt i tabellen bör de utveckla och lägga till något extra i spelet.

 

Västerås (vinnarodds 25.00)

 

Andreas: Västerås är ett typiskt slutspelslag men väl där kan de precis som Sirius gå långt om allt stämmer. Svårbedömda på förhand.

 

Franco: Kommer att bli vassa på fasta situationer då de fått in fler skyttar i laget. En bra mix av rutin och ungdomar, de yngre spelarna som varit med några år behöver kliva fram mer och driva spelet för att starta resan mot toppen.

 

Kungälv (vinnarodds 60.00)

 

Andreas: Det börjar bli dags för Kungälv att spela kvartsfinal snart, kanske redan i år? Man gör det bra och bygger vidare på de idéer man har.

 

Franco: Fick ihop ett bra försvarsspel förra säsongen. För att ta nästa steg bör man stärka sitt offensiva spel samtidigt som man ska behålla sin täta defensiv, kan vara lätt att säga men svårt att göra.

 

Tillberga (vinnarodds 60.00)

 

Andreas: Hos Tillberga hänger mycket på motivationen hos de rutinerade spelarna. Laget har tappat världens bästa målvakt och det gäller att bygga upp ett starkt självförtroende i försvarsspelet redan från början.

 

Franco: Har bytt Andreas Bergwall som räddade ett antal poäng till laget ifjol mot Marko Herajärvi i mål, kan han ge samma trygghet i försvarsspelet? Har stor erfarenhet i truppen, men behöver någon som kliver fram i målskyttet.

 

GAIS (vinnarodds 75.00)

 

Andreas: Kul nykomling med bra organiserat lag. Om Magnus Mühren är skadefri spelar dom i Elitserien även nästa säsong!

 

Franco: Nykomling som har entusiasmen och samtidigt mycket Elitserierutin. Magnus Muhrén är nyckeln som ska låsa upp motståndarnas försvar och göra sina medspelare bra, då kan det bli roliga stunder på Heden i vinter.

 

Vänersborg (vinnarodds 75.00)

 

Andreas: Vänersborg har tagit det lugnt på ”Silly Season”. Jag tycker man har ett svårbedömt lag som lika gärna kan spela kvartsfinal eller kvala neråt…

 

Franco: Ett lag som under några år hängt på en skör tråd, ett tidigare starkt hemmalag där motståndarna sedan hallen lärt sig vinna. De har dock börjat bygga mer på ett eget spel och får de till det slåss man om en slutspelsplats.

 

Vetlanda (vinnarodds 150.00)

 

Andreas: Laget har tappat tongivande spelare och är liksom många andra svårbedömda på förhand. Starten blir väldigt viktig men de är mest troligt ett bottenlag den här säsongen.

 

Franco: Har haft stor omsättning på spelare, bygger på sina duktiga ungdomar som mixas med några ryssar. Vetlandas signum strukturen och den ryska spelstilen med fart en kombination som kan vara svår att få fungera över en hel säsong.

 

Kalix (vinnarodds 500.00)

 

Andreas: Laget kommer få det svårt och jag tror att man är en storlek för liten i år. Det ska mycket till för att Kalix ska klara sig kvar.

 

Franco: Ett ungt lag med ett tufft läge, är nog det lag som har minst istimmar och svårt med träningsmatcher på grund av avståndet. Ligger efter när serien startar, hinner man kapp?

 

Svenska Spel erbjuder odds på hela säsongen, inklusive specialspel och spel på vem som vinner skytteligan. På svenskaspel.se hittar ni det fullständiga utbudet.

 

 

Bandy Elitserien 2011/2012: SM-guld

Spelstopp 25/10 Kl. 14:59

 

SM-guld         Odds

Sandviken      4.00

Hammarby      4.50

Bollnäs           5.00

Villa/Lidköping5.50

Edsbyn          6.00

Broberg          12.00

Sirius              25.00

Västerås         25.00

Kungälv          60.00

Tillberga         60.00

GAIS              75.00

Vänersborg     75.00

Vetlanda         150.00

Kalix               500.00

 

 

 

 

Vänliga hälsningar,

 

Magnus Berglund

Oddskommunikatör

Hatten

2 Kommentarer

  1. samarin den 26 oktober, 2011 kl 20:17

    Bra spel på Solvalla ikväll.
    Bolag: Unibet Spelstopp: 20:25

    Bästa slutplacering.
    Seabiscuit 1,45
    Lord Mirabelle 2,55

    Här spelar jag Lord Mirabelle, första brafota, startsnabb och bra spetschans. Bra värmning enligt min kontakt på bannan. Klart tveksam värmning på Seabiscuit och tveksam instas senast på denna i grunden topphäst. Form slår klass och toppodds erbjuds vi här på Unibet. Spelar 5 units (max 10). Skynda rygga!!



  2. samarin den 26 oktober, 2011 kl 20:38

    Torsk på spelet. Blev tufft tempo 12,3 första varvet och Lord Mirabelle galopperade i ledningen mitt i sista kurvan. Seabiscuit fick ett perfekt lopp och höll anständigt till en andra plats trots att den var trög och tråkig loppet igenom.



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar