Målrikt på Rambergsvallen imorgon

Jag tippar målrikt i Göteborgsderbyt mellan Häcken – IFK Göteborg imorgon:

BK Häcken – IFK Göteborg över 2,5 mål @ 1.91 i odds ( pinnen ), insats 8 / 10 units

Det blir alltså ett väldigt tungt spel på detta överspel som jag ger ALLA förutsättningar i världen för att bli målrikt. Dels är Häcken ett målrikt lag i år och har en fantastisk offensiv grunduppställning. Sen har IFK haft förmåga att både göra och släppa in ganska många mål i matcherna. IFK har faktiskt spelat ”båda lagen gör mål” i samtliga deras fyra matcher hittills.

Historiskt sett är IFK alltid favoriter i det här mötet, men nu är det Häcken som får agera favoriter, hur hanterar man den situationen? Och statistiskt är det just över/under spelen som är intressanta här:

Förra året slutade båda matcherna med 4 mål, året innan dess slutade blev det 6 respektive 1 mål och året innan dess blev det 4 respektive 5 mål i inbördes mötena mellan lagen. Året innan dess (dvs 2008) spelade Häcken inte i Allsvenskan. Men även båda lagens inbördes möte 2006, dvs senast Häcken var i Allsvenskan innan den här sessiouren, slutade med över 2,5 mål. Ha då i åtanke att Häcken nog inte varit så offensivt skickliga någonsin som de är i år. Så ännu bättre förutsättningar för en målrik match imorgon än tidigare.

Jag tror på alla förutsättningar för målrikt imorgon också och trycker på rejält tungt här!

/Amrish

Posted in ,

Amrish

Gillar att skriva, gillar att analysera, gillar att dela med mig av speltips och gillar att filosofera om sport och annat som berör. Gillar det mesta egentligen. Även god mat och efterrätter

7 Kommentarer

  1. Storis den 22 april, 2012 kl 19:16

    Fin rek. Tror också hårt på en målrik match i morgon. Vill dock flika in att Häcken matchades runt 2.50 på Betfair under matchdagen i förra årets 3-1-seger och alltså var favoriter redan då.



  2. Amrish den 22 april, 2012 kl 19:23

    Aha okej, de blev det förra året också alltså 🙂

    Jag vill också flika in en sak som jag glömde i reken. Jag har mer känsla för IFK imorgon än Häcken. Kanske av den anledning att det brukar bli ”tvärtom” i de här matcherna. Oftast slår Häcken Blåvitt hemma som underdogs. Nu är det IFK som slår lite ur underläge men har starkt lag och har haft otur i flera av matcherna. Kan vara perfekt match för dem att vända en negativ trend. Kan bli spel på IFK -0,25 imorgon också. Eller rak 2.a



  3. Izakzzon den 22 april, 2012 kl 20:16

    Spelar Waehler imorgon, hörde något om skadebekymmer ? Om han är borta är överspelet bra men spel på blåvitt hade jag skippat..Hjalmar + Någon grön som han inte lirat mkt med bådar inte gott..



  4. Storis den 23 april, 2012 kl 09:08

    Kjetil Waehler gick för fullt på gårdagens träning och är uttagen i truppen, så vi kan nog utgå från att han spelar. Hade han inte kunnat spela hade nog Hjalmar fått sällskap av Jakob Johansson.



  5. Izakzzon den 23 april, 2012 kl 09:28

    Jag hoppas verkligen att Kjetil spelar, som Blåvit låter mittbacksparet JJ – Hjalmar som ett recept till katastrof 🙂



  6. Husssar den 23 april, 2012 kl 21:15

    jamenvisst! tack



  7. Hatten den 24 april, 2012 kl 09:02

    Snyggt Amrish!



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar