MC har mer kvalitet än formsvagt Liverpool

OddsMover spelar:

Manchester City med Asian Hcp 0:0 till odds 2,04 hos Pinnacle. Insats 5 units (flat).

Dags för returmöte i Ligacupens semifinal. Liverpool har med sig 1-0 från matchen i Manchester. Ett straffmål av Gerrard var tillräckligt för vinst trots att City spelmässigt såg ut som ett bättre lag. City hade ett litet spelövertag även i höstsäsongens Premier League-möte här på Anfield Road som slutade 1-1. Laget vann hemmamötet i ligan tidigt i januari med klara 3-0. Matchbilderna i de tre nämnda mötena och tabellsituationerna – City har 54 poäng och Liverpool 35 poäng – antyder att City har mer grundkvalitet än Liverpool.

Som om det inte vore nog så har City ytterligare två starka fördelar inför matchen. (1) Liverpool saknar fortfarande avstängde Luis Suarez vars frånvaro har blivit övertydlig i vissa matcher på sistone. (2) Liverpools formkurva är alarmerande svag med två av säsongens sämsta insatser i Premier League nyligen. Först 0-0 hemma mot Stoke i en match där Liverpool knappt skapade någonting framåt. Därefter och senast en rejäl plattmatch i klar 1-3-förlust borta mot Bolton. Alla lag kan göra enstaka bottennapp här och där, men att göra två så bleka ligaprestationer i rad är synnerligen anmärkningsvärt.

City har förvisso inte spelat så mycket propagandafotboll år 2012 heller fast laget levererar ofta bra resultat ändå. Citys förmåga att avfärda det mycket svårslagna Tottenham (3-2) i en högklassig Premier League-match i söndags var ett exempel på det. Ett City som måste vinna för att kunna gå vidare ska vara favorit.

Posted in

Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar