Sena galopptips till Täby lopp4
Då jag försov mig i dag, så blir det endast lite information från Micke Tjernström!
Nr4 Fun Dancer: Startar på något kort distans, men är i fantastisk form. Banan passar perfekt och är fin i jobben. Bäst av mina två!
Nr 6: Ellis Lad: Bäst på gräs och med blinkers och nu startar han på DT och utan blinkers. Har tränats hela vintern, men behöver normalt detta detta lopp för att vara i full form. Kan skrälla, men normalt den sämre av min två i detta lopp.
Min Reflektion: Mickes hästar är ALLTID vältränade och Micke har en mycket hög segerprocent(ca 20) på sina starthästar. Jag tror lite på Fun Dancer, men tror inte hästen har mer än 25% vinstchans och endast spelbar till 5.50 eller bättre i vinnarodds.
Det finns motbud, som nr8 Theocratis som doch inkommit med näsblod i sista starten, vilken är klart negetivt och är inte så hårt jobbad säger tränaren.
Nr10 El Marati är riktigt bra, men årsdebut är alltid svårt och det kan fattas luft.
13 Kommentarer
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar
Theocratis visade sig vara en väldigt fin häst, stor och väl musklad. Om den håller för träning så bör den kunna springa upp till 85-87kg i timeform utan problem.
El Marati saknade lite luft som väntat, medans Tjernströms hästar gick lite tveksamt. Kan vara infektion på gång i det stallet(mycket infektioner i omlopp nu på Täby)
MVH Hatten
Atl Madrid – Liverpool 1-0 slut
Vinst på underspelet!
Tack degoey3, bra spel du hittade!
Ja du har haft bra spel länge nu degoey3, hoppas det håller i sig och att du fortsätter lägga ut dom här så jag har att välja på 🙂
Tack Hatten & Marie 🙂
De senaste månaderna har gått riktigt bra och jag hoppas också att de håller i sig. 🙂
Får väl fortsätta tracka er nu när de går så bra 😛
14:50 Gulbis Ernest – Verdasco Fernando 2
1.45
expekt
Det är ett fint kombspel att ha med i kupongerna
Verdasco förlorade förra veckans final mot Nadal, men som på vägen slog ut spelare som Djokovic i två raka och Berdych. Han har sin stora chans nu när Nadal drog sig ur.
Gulbis har inte stött på något större motstånd än.
I förra veckans turnering (samma underlag) så åkte han mot wawrinka i två raka, 1-6,4-6.
Bl.a. blir det en tennisdubbel idag.
14:50 Gulbis Ernest – Verdasco Fernando 2
16:30 Schwank Eduardo – Söderling Robin 2
Odds 1.7
Bolag Expekt
Övriga bolag snittar mellan 1.5-1.6
Det blir ett fint medelspel
Robin visar bra form på gruset och vann mot Schwank i Davis Cup tidigare i år med 3-0 i set
I min bok så spelar man MED expekt på tennis, inte i mot. Expekt har under många år haft en väldigt kunnig compiler på tennis, och när Expekt sticker ut så brukar det finnas orsak. Hur det ligger till i detta fall vet jag inte, men ska se om det går att få information.!
// Hatten
I min bok spelat man inte på tennis överhuvudtaget MVH
Nu var det väl ingen som ryggade mig eftersom det var tennis och på expekt… men
Verdasco vann med 6-2 7-6.
Så nu har man många levande dubblar och tripplar.
Tack för den degoey, jag gick emot och ryggade iaf 🙂
Den är spelad tillsammans med club brugge ikväll.
Härligt!
Nu jobbar vi in resten 🙂
Söderling vann enkelt.
Härligt degoey3, även om jag inte tog spel på den så e jag glad för din skull. Härliga tips du kommer med 🙂