Sista elitserieomgången Bandy

Då var det dags för sista omgången innan slutspelet drar igång.  Jag börjar varva upp inför vad som komma skall. Dock vill jag höja ett varnande finger då många matcher är betydelselösa.

Vi börjar med Broberg hemma.

Broberg är bra, riktigt bra, Speciellt hemma. Jag tror vi kommer se broberg i semi. Därför tycker jag det är magstarkt med hela 3,05 i odds. Taget!!!! Vill man minska risken något så kommer det säkert några hcp (de har ej släppts än)

Andra matchen blir Sirius-Bollnäs  Här är sirius storfavoriter vilket för mig ses lite märkligt. Klart de kan ha hemmafavör men att det går att hitta bollnäs på uppgång till 2,90 är taget för mig iaf. Hellmyrs börja se vass ut på mitten.

Sen har vi omgångens bank   falun-Ifk kungälv  här går det att hitta kungälv till mycket höga 1,60. Man ska ha i åtanke att kungälv håller på att förberda sig för kvalet och kommer vara matchfria i 2 veckor därför ligger stor fokus på denna matchen.

Posted in

bandycoachen

5 Kommentarer

  1. Vaxster den 19 februari, 2010 kl 09:39

    Ryggar rubbet!



  2. muminpappa den 19 februari, 2010 kl 18:35

    Ingen Popa i Broberg tydligen..



  3. Vaxster den 19 februari, 2010 kl 20:35

    Står och svajar lite nu. Mål av Broberg och Bollnäs så kommer de bli fint plus trots att Kungälv verkar floppa.



  4. bandycoachen den 19 februari, 2010 kl 20:42

    svajigt är bara förnamnet. vad fan syslar kungälv med. kan dock vara snö



  5. bandycoachen den 19 februari, 2010 kl 20:54

    Det är ju fan också. sirius kvitterar i 88 min fan



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar