SM i handboll, Svenska Spels oddsättare uttalar sig
I damfinalen är Sävehof klar favorit till att ta hem SM-guldet enligt Svenska Spels oddssättare Martin Jonsson. Laget har en helt annan bredd än Lugi och det ska mycket till för besegra dem, vilket dock är något som just Lugi gjort tidigare under säsongen. På herrsidan väntas det bli en jämn drabbning mellan Sävehof och staden där handbollen kanske är som hetast just nu: Kristianstad.
– På damsidan har vi en favoritfinal med de två lag som vi trodde mest på inför säsongen, berättar Martin. Sävehof har varit otroligt starka och Lugis chanser att kunna rubba dem blev inte direkt bättre när Nathalie Hagman skadade sig i slutet på april, förklarar han.
Hittills har damernas slutspel präglats av målsnåla matcher och i en final är alltid defensiven extra viktig. Martin fortsätter:
– Lugi måste vinna målvaktsmatchen för att ha en chans, de behöver få en bra start på matchen och Sabine Jacobsen kommer få ta stort ansvar. Kommer hon igång ordentligt samtidigt som Sävehof känner av pressen är det Lugis chans.
Svenska Spel erbjuder odds på hur många mål olika spelare gör i matchen och man har också dueller mellan spelare i vardera lag om vem som gör flest mål. En av duellerna är mellan nämnde Sabina Jacobsen och Jamina Roberts, där Sävehofs stjärnskott Roberts är knapp favorit till 1.90 i odds medan Jacobsen ger 1.95. Skulle spelarna göra lika många mål i matchen betalas man med hela 4.70 gånger pengarna.
Herrfinalen spelas mellan Sävehof och IFK Kristianstad och Martin förväntar sig en betydligt jämnare matchbild som skulle kunna gå till förlängning.
– Herrarnas final känns väldigt intressant på förhand. Vi har säsongens favorit Sävehof på ena sidan och uppstickaren Kristianstad på den andra. Inför säsongen gav Kristianstad hela 40 gånger pengarna på att vinna SM-guld och 20 i odds på att gå till final, det sätter deras prestation i lite perspektiv.
Pressen ligger onekligen på Sävehof som har chans att ta sitt tredje raka SM-guld.
– Sävehof är rättmätig favorit, man har det bästa laget och spelare som kan kliva fram på alla positioner. Kristianstad är mer beroende av att några spelare verkligen levererar, Lars Möller-Madsen är en av dem. I Sävehof är Emil Berggren en viktig pjäs, han kommer göra en del ”enkla mål” och kan släppa lite på trycket om det börjar bli nervöst hos favoriterna.
Även i herrfinalen har Svenska Spel gjort en duell mellan vilken spelare som gör flest mål. Möller-Madsen är favorit till 1.70 medan Berggren ger 2.15. Ska man tro förhandssnacket är det också Möller-Madsen som kommer få bäst publikstöd.
– I Kristianstad råder handbollsfeber och det sägs komma upp till 7000 orangeklädda fans till finalen i Malmö. På oddsen slår de ur underläge och en seger under ordinarie tid betalar 2.85 i odds, att jämföra med Sävehof som står i 1.50 gånger pengarna, förklarar Martin.
Avslutningsvis berättar han att intresset bland Svenska Spels kunder att spela på handboll har varit stort under säsongen, mycket tack vare att intresset för sporten fått ett uppsving då både herr- och damlandslaget kvalificerat sig till OS i London
Men innan vi sänder iväg våra olympier ska de svenska mästarna 2011/2012 koras i Malmö Arena.
SM-final damer, 1X2
Spelstopp 12/5 kl. 15:14
Alternativ Odds
Sävehof vinner 1.30
Oavgjort 4.45
Lugi vinner 3.90
SM-final, damer Antal mål Totalt
Alternativ Odds
Över 48 mål 1.75
Exakt 48 mål 9.30
Under 48 mål 1.75
SM-final, damer Head-to-Head, flest mål
Alternativ Odds
J Roberts 1.90
Lika antal 4.70
S Jacobsen 1.95
SM-final, damer Head-to-Head, flest mål
Alternativ Odds
J Alm 2.10
Lika antal 4.90
M Adler 1.75
SM-final, damer Antal mål Jenny Alm
Alternativ Odds
Över 5 mål 2.35
Exakt 5 mål 3.95
Under 5 mål 1.75
SM-final, damer Antal mål Maria Adler
Alternativ Odds
Över 5 mål 1.85
Exakt 5 mål 4.10
Under 5 mål 2.15
SM-final, damer Antal mål Sabina Jacobsen
Alternativ Odds
Över 4 mål 1.83
Exakt 4 mål 3.85
Under 4 mål 2.25
SM-final, damer Antal mål Jamina Roberts
Alternativ Odds
Över 4 mål 1.83
Exakt 4 mål 3.85
Under 4 mål 2.25
SM-final herrar, 1X2
Spelstopp 12/5 kl. 17:59
Alternativ Odds
Sävehof vinner 1.50
Oavgjort 4.30
Kristianstad vinner 2.85
SM-final, herrar Antal mål Totalt
Alternativ Odds
Över 54 mål 1.70
Exakt 54 mål 9.40
Under 54 mål 1.80
SM-final, herrar Head-to-Head, flest mål
Alternativ Odds
V Fridén 1.98
Lika antal 4.85
M Olsson 1.85
SM-final, herrar Head-to-Head, flest mål
Alternativ Odds
E Berggren 2.15
Lika antal 5.05
L M-Madsen 1.70
SM-final, herrar Antal mål Lars Möller-Madsen
Alternativ Odds
Över 6 mål 1.95
Exakt 6 mål 4.45
Under 6 mål 1.95
SM-final, herrar Antal mål Markus Olsson
Alternativ Odds
Över 5 mål 2.05
Exakt 5 mål 4.20
Under 5 mål 1.90
SM-final, herrar Antal mål Victor Fridén
Alternativ Odds
Över 5 mål 2.35
Exakt 5 mål 3.95
Under 5 mål 1.75
SM-final, herrar Antal mål Emil Berggren
Alternativ Odds
Över 5 mål 1.87
Exakt 5 mål 4.15
Under 5 mål 2.10
vänliga hälsningar,
Magnus Berglund
Oddskommunikatör
PS vad anser Bobby om det som sägs och värderas, finns det några priser som lockar? (Hatten)
6 Kommentarer
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar
Babyssen lirar.
Spelar idag 2 på Malmö-Vittsjö till oddset 10.00 hos Betsson med insats 1/10. Visst är Malmö bra. Men med Vittsjös inledning så är oddset på tok för bra för att inte testas.
Mvh Babyssen
Håller med dig Babyssen, 10ggr är lite väl högt för ett lag som ligger delad 1:a i serien.
J
Håller med dig Babyssen, 10ggr är lite väl högt för ett lag som ligger delad 1:a i serien.
Jag tänker testa Halmstad idag som lirar hemma mot J-södra.
J-södra har gått bra i inledningen och är faktiskt obesegrade men i senaste matchen fick de både Cederqvist och Smylie utvisade och dessa herrar har stått för 5 av 13 gjorda mål. På hemsidan står det:
”Det har varit en kort vecka eftersom vi spelade match i måndags och det har inte varit så många träningar. Vi har en del skador och avstängningar som spökat lite, som det ser ut just nu ska alla spelarna vara tillbaka förutom våra avstängda spelare Pär Cederqvist och Daryl Smylie, tillsammans med skadade Finnur Justinussen och Charles Simba Jr. ”
Halmstad har gått sådär men hemma har de spelat bra, obesegrade efter 3-1 mot TFF och 2-0 mot Degerfors.
Jag spelar raka 1:an !
Spel: Halmstad
Bolag: Betfair
Odds: 1.98
// Izak
Idag blir det två spel i de lägre serierna.
Div 3 svensk fotboll:
Tölö (tolo) – Edet 1a till 1.8
Ängby – Athletic 2a till 1.75
Båda på bet365 till medelinsats.
jag vet att det inte är många som gillar att spela på tennis här inne men idag spelar jag en dubbel med Del Potro- Berdych 1 och giraldo – gulbis 1 till lite över 2ggr pengarna.
Halmstad – J-södra 3-2 och vinst till 1.98 !