Svenska Spel utreder misstanke om korrupta matcher

Enligt Kvällsposten  http://www.expressen.se/kvp/sport/misstankt-spelskandal-skakar-svensk-fotboll/  så har Svenska Spel polisanmält följande två matcher för utredning:  Lund-Kristianstad som jag inte finner fog för misstanke utan att endast Svenska spel analyserat dåligt.

Halmia -Bunkeflo där det förmodligen finns en skälig misstanke enär oddsen på hemmalaget steg från 1.77-2,20 och bortalaget sjönk från 4.20 till 2.80 , dock har jag inte fått fram när spelet öppnades och stängdes men kontakter säger att det spelades hårt i asien sista timmen och även live, vilket är ett trovärdigt tecken på tveksamheter. res 1-2

Hatten

2 Kommentarer

  1. Hatten den 30 augusti, 2013 kl 15:25

    Mina eminenta läsare på Twitter informerade om rejäla avbräck hos Halmia där ordinarie målvakt ersattes av div4spelare samt flera viktiga spelare saknades. Med beaktande av denna inflo känns det inte längre lika troligt att matchen var korrupt,utan informationsövertag hos spelarna kontra bookies



  2. davidd den 2 september, 2013 kl 07:30

    Kommer Karl-Erik att få någon reaktion på hans kommentar om maxspel två inlägg längre ner? Även jag har nämligen funderat på detta och då jag inte på långa vägar besitter din rutin så är jag välidgt nyfiken på hur du gör för att kunna få igenom dylika spel.

    Mvh
    David



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar