Tveksam marknad på Auktionsverkets samtida auktion
En jättelik auktion, med 480 nummer av contemperary som det heter på Engelska. Auktionsverket har profilerat sig som auktionshuset som försöker sätta någorlunda korrekta utrop, dvs en marknadsmässig värdering, till skillnad från tex Uppsala Auktionsverk som sätter en ära i att undervärdera allt dom får in, för att sedan utropa att dom sätter rekord i priser. Rekordet är alltid dock endast i förhållande till de ofta löjligt lågt satta utropen.
Bukowskis plägar göra detsamma, åtminstonde under den förra regimen, vi får se om de nuvarande ägarna har mer kurage?!
Problematiken med låga utrop är dels att Auktionshusen tar alldeles för höga provisioner av kunderna, då provisionen förhandlas fram med utropspriset som bas. Utöver detta så blir det också mycket svåra diskussioner vid ersättningar av skador på gods som inlämnats, då försäkringarna normalt bygger på utropsvärdet, vilket jag kan tänka mig att de som lämnade in smycken förra våren bittert fick erfara, då hela kollektionen stals under allmänna visningen. Jag som var på vipvisningen blev förundrad över den sanslöst höga kvaliteten på smyckena, och tydligen insåg fler att den kollektionen var för bra för att betala för.
I morgon håller Bukowskis sin auktion, och dom är nog nervösa, då många verk som i dag förblev osålda, som tex Håfströms jättelika ”fantomenverk”, flera Billgren för runt 500 000(bukowskis har liknande målningar med liknande utrop) och Sicilia Edenfalks ”annan rörelse” endast nådde nedre utrop. Bukowskis målning med utrop 6-8 miljoner ”Baby” som är ett mastondontverk på 230*430cm kan bli svårsåld. Dock har ”Annan Rörelse” sälts ett flertal gånger sista åren och marknaden kan vara mättad på den målningen(finns i flera versioner och storlekar)
Även Fotografi är ett sällsynt stort urval till försäljning, och jag anar att priserna är i övre intervallet på många mer förekommande motiv.
Också intressant är om marknaden klarar att svälja denna mängd moderna föremål, med Bukowskis närmare 400 verk så har 800verk utropats på två dagar, därtill följer ett mindre antal verk på Uppsala Auktionsverk samt övriga mindre auktionshus i Sverige. Det är första gången som så mycket moderna föremål säljs på så kort tid i Sverige, förutom när specefika samlingar sålts.
Dock tror jag Helmut Newtons jättefotografi ”Domestic Nude V” som mäter 200*120cm och som är unik, med ett utrop på 1.4 till 1.6 miljoner, kommer att vida överstiga priset. Jag är också övertygad om att detta fotografi om 10 år kommer att ha visat sig vara en fantastisk investering.
Har jag tur så blir den billig i morgon, då vet jag vem som kommer att köpa den efter auktionen!
// Hatten
8 Kommentarer
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar
Vad tror ni om SAIK – Villa idag ?
jadu.. har funderat på den matchen men har inte kommit till något svar… (:
Hatten, var har Jimmy, Druiden och Calle tagit vägen?
Bob, lite tankar i Tyska handbollen idag ?
Även Bukowskis fick erfara en viss avmattning, och flera Håfström och Billgren återropades. Bukowskis stora satsning på fotokonst bar frukt, och många verk såldes till bra priser, Helmut Newtons stora verk som jag tidigare skrivit om, steg frun utropets 1.4 miljoner till 2.1 miljon. Inkl köparprovision fick någon alltså betala
2 500 000 för detta foto. Frågan om vi nu börjar se en avmattning i den moderna och framförallt den samtida konstmarknaden? Jag skulle inte bli helt förvånad, enär detta segment stigit oerhört mycket sista fem åren. Helt opåverkat av kriser. Det ska bli mycket intressant att se var marknaden tar vägen till senhöstens klassiska auktioner.
MVH Hatten
Nå’n som kan lägga upp en länk till skytteligan i elitserien i bandy??? Letat i en halvtimme nu och hittar inget :/
http://www.elitrapport.se/stat.asp?gamesectionID=54&type=skytte
Tack Calle!