Tysk handboll
21 april, 2009//
Spelar 4 units på Flensburg till 1.85, finns på PAF, Centrebet, Betclick etc.
Lite skador i Hamburg, Bertrand Gille bl.a. är väldigt viktig. Motivationen här viktig faktor för Flensburg som orättvist åkte ut ur CL efter stor ledning på bortaplan. Jensen tillbaka i försvaret med för Flensburg.
/Bob
26 Kommentarer
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar
Toppmatch i Premier League ikväll och jag hävdar att Liverpool är överskattade. Visst, de har häng på United och torde därmed ha motivationsfaktorn på sin sida mot ett Arsenal som ”bara” krigar om 3-4:e platserna (trots att 4:e platsen är livsviktig eftersom den ger CL-plats). Styrkemässigt är lagen dock jämna och jag tycker att ligaform och motivation överskattats här. CB och Bet 365 ger 5,25 på Arsenal och det tycker jag är taget. Nog har de minst 20% vinstchans, jag ger dem tom 21-22%. Den riskaverte kan spela x2 hos CB för 2,15 men då är den långsiktiga avkastningen inte lika god men ändock positiv.
//Goya
Arsenal saknar dock en hel del spelare. Almunia, Gallas, Clichy, RvP och Adebayour. Ganska tunga avbräck. Lägg därtill att ett Liverpool i mycket bra form var spelledigt under helgen samtidigt som Arsenal gick en tuff match mot Chelsea på Wembley.
Djurgården – Brommapojkarna
Datum:2009-04-24(KL18:00)
Bolag:Sportingbet
Spel:X2
Odds:1.8
Insats:4%
Hoppas tränden håller i sig 3/3 som jag rekat på denna blog även fast sista var på håret Under 16.5 mål i nattens NHL och det blev 16 :), skönt! Här lirar jag ett tidigt spel på BP. Dem kommer sakna Pablo och Ante men Petrovic kommer nog inte starta på bänken igen(Tyckte det var fel föra gången och körde då AIK). BP har en tunn trupp men mycket bra om dem är hela, alla har sin roll. Djurgården som jag håller på är ju ett roligt kastrullgäng. Att ha spelare som Tauer(Ett fenomen att han lirar fotboll) Markus Johannesson(Stötbryter och felpassarnas kung, tack och lov bänkad!!), Daniel Sjölund och Komac(Båda vill lämna klubben) Sedan skador på alla viktiga spelare nästan. Slutligen försöker man spela in ett nytt spelsystem som inte fungerar. Zoran Lukic säger att djurgården ska vara bra om några år och att systemet inte är färdiginspelet. Ska inte ett system man ska köra med i serien vara inspelat på världens längsta försäsong!!! VAD ÄR DETTA FÖR NIVÅ. Djurgården spelar offensivt men kan inte göra mål. Detta spel känns kanon och värdet ligger i x2
Freggaten några fina lir på g? Du sätter ju allt typ 🙂
mvh
Ballack
Goya, absolut medhåll där! +1 1.74 har jag spelat.
Sir, du glömde att Gerrard är borta. Rätt viktig…
Ballack/ Är en typiskt Djurgårdare=medgångare!
H2H – Axevalla Lopp 8/Spelstopp 20:42/Expekt
Här spelas Fire 700 units till 1.95 på Expekt – spelbar ner till 1.85…
Lycka till om någon följer…!
/Badass
———————————————————-
http://metrobloggen.se/Hot2Trott
dimcon
Vi håller på med spel här och inte vilka vi håller på. Jag gjorde det klassika felet för några år sedan att övervärdera mitt DIF. Säsongskortet gjorde att man la en match peng varje gång djurgården spelade och då slutade spelfonden åt helvete.
Men jag förstår absolut alltid medgångdjurgårdare spec. när man stog på Spånga IP och såg Djurgården i Div2.
Slutligen så har jag en vän i BP och därför rekas dem hela tiden. Om man då följer DIF å har koll på motståndarna så spelar man. Spel är inte hjärta utan pengar 🙂
Har du bombajacka, korta jeans och rullad mössa?
Lr ännu bättre en uteliggare från söder som råkade komma in på Statsbiblans data?
HÅNA NÅGON ANNAN.
Ryggar dig Badass som valigt 😉
mvh
Ballack
Ballack–> Tyvärr finns inte oddsen kvar på något av mina spel då de inte rekas här direkt men tack för berömmet.
Fregatt
Om du vill får du gärna adda mig på msn
Freicon@hotmail.com
mvh
Ballack
Spelar Hcp -1 på Reading idag till fin fina 5.00 ggr
(första inlägget för min del)
Nu, minuterna före avspark, har CB höjt oddsen på Arsenal; 5,80 på rak tvåa och 2,33 på +1. Mkt fina spel!!
//Goya
Förmodligen då Arsenals elva är försvagad, fast det kanske var klart redan då.
Nähe kl här var en timme efter, då kan du glömma mig.
Ballack/ Ta det lugnt ville bara driva lite med dig me tanke på 3-1 Torsken mot oss ”uteliggare” från södermalm! =) Skulle avsluta med en Smile gubbe så du fatta ironin i det hela! sry om du tog illa upp!
Sen tycker jag faktiskt att BP spelet du lämnar kan vara riktigt bra med tanke på att det var det sämsta Djurgårdslaget Bajen har spelat mot dom sista 10-12 åren
Rättelse: det var naturligtvis +0,5 på Arsenal som fanns till 2,33. Men det spelar ju ingen roll nu…
//Goya
dimcon
Jag förstår men man är så van att höra medgångsupporter som djurgårdare och vi har haft 36år utan guld innan våra fina år. Plus att det inte är rätt dag att driva med oss djurgårdare på, efter slakten på råsunda. smilen hade behövds :P. Ni vann inte med 3-1 utan 4-1 enligt mig och det kunde varit mycket värre än så….. Ja djurgårdens lag är tyvärr väldigt dåligt i år.
mvh
Ballack
Vinst på Flensburg 32-28.
tack bob!
😀
Och som vi sagt innan Dimcon och ni andra, detta är inte svenskafans. Supporterprat undanbedes, dessutom för att undvika färgade bets.
Stort tack Bob!
Bara att gratulera alla som såg Pool – Arsenal. För bättre underhållningsvärde går inte att få.
Liverpool 4 – 4 Arshavin.
4-4 räckte ju gott för +1 🙂
Bobbysocks 🙂
GoyaMan och Jimmy
tack för arsenal, vilken match
mvh
Ballack
Otrolig match. Närmare 50-0 än 4-4 men det är ju målen som räknas i vanlig ordning.
Kan bara stämma in i kören, Pool-Arsenal var en av de bästa fotbollsmatcher jag sett.
//Goya