Upp med hår & plånbok

För er som inte hann spela Svenska Spels 3.30 på Vänersborg; plocka upp allt hår ni slitit, kamma till er och ta upp plånboken igen.

Vänersborg pk 2.84 hos Centrebet, är ett bra odds.

Centrebet släppte för en stund sedan 7.20 på X och dessutom 3.40 på Vänersborg.

14% av insatsen på X och 86% på 2:an, så har du 2.84 pk, d v s pengarna tillbaka om Vänersborg ”bara” får oavgjort.

För att få en bild av hur låga odds Svenska Spel erbjuder rent allmänt så kan man jämföra 2.84 med deras 2.45 på raka 2:an..

Då hade man ändå låga 1.25 på Bollnäs till att börja med!

Posted in

Calle Tornqvist

13 Kommentarer

  1. Badass den 6 februari, 2009 kl 01:09

    Väldigt fina odds från mig – 2.6/1.85 i går – följ om ni vill!

    Hoppas det är ok från dig Hatten!

    /Badass



  2. Wagner den 6 februari, 2009 kl 01:12

    Kör man tennis-skala med kryss så blir det inte bättre än så där, lika bra ni vänjer er. I onsdags hade dom 2.50-1.90 på Belgisk cup-fotboll. 2.50-1.95 på NHL som jämförelse. Ibland tror jag dom driver medvetet med oss..



  3. Hatten den 6 februari, 2009 kl 03:22

    Svenska spels njugga inställning sista månaderna beror förmodligen på att spelarna helt enkelt vunnit för mycket, ss klarar inte att hålla sina 20% i nettovinst på bankrullen, och måste följdaktligen ändra på något.
    Att betala för skickliga compilers verkar inte vara det första SS tänker på.
    //Hatten



  4. erixon den 6 februari, 2009 kl 07:38

    Hej,
    Vill först tacka för en grymt bra blogg, följer den väldigt mycket!
    Har hittat ett spel från fotboll i australien som är väldigt lockande.
    Match: Central Coast-Queensland
    Odds: 2ggr pengarna på över 2.5mål

    Kommentar: Matcherna mellan dessa 2 lag brukar det bli många mål i, de senaste 3 matcherna lagen emellan har 1 slutat 1-1 de andra 4-2 och 4-3. Queensland har verkligen fått igång målproduktionen och deras 6 av 7 senaste matcher har det blivit mer än 3mål. De senaste 12 matcherna mellan dessa så har det blivit 3 eller fler mål! Hade testat över 3.5mål också men finns ej på betfair.

    lycka till
    /X-et



  5. erixon den 6 februari, 2009 kl 07:39

    Glömde skriva att den börjar klockan 10:00



  6. Wagner den 6 februari, 2009 kl 07:46

    Svenska spels njugga inställning sista månaderna beror förmodligen på att spelarna helt enkelt vunnit för mycket, ss klarar inte att hålla sina 20% i nettovinst på bankrullen”

    Några 20 % håller dom inte. Däremot kring 40 % och har legat där så länge man kan se. Nej 2008 finns inte med ännu men tro inte att dom siffrorna avviker nämnvärt från tidigare år. Har inte jag visat det här förut? http://svenskaspel.se/p4.aspx?pageid=3#pinfo=200

    Däremot vill dom komma åt den klick som systematiskt vinner pengar på sportspel. Då sjunker omsättningen samtidigt som vinsten (förhoppningsvis) ökar och så kan dom slå sig för bröstet och säga – titta vi tar spelansvar.

    Var inte länge sen hon Meta uttalade sig och hävdade att den sjunkande omsättningen berodde på deras spela lagom nys och spelansvar. Hittar tyvärr inte artikeln men gissa om EU kommer få siffrorna uppkörda i näsan.



  7. Hatten den 6 februari, 2009 kl 08:44

    Wagner, några 40% tjänar dom inte på oddset och mixen inte. Finns ingen möjlighet till det, men kan du visa på omsättning och bruttovinst på mixen samt oddset för 2007 som är i närheten av 30% blir jag imponerad.
    2008 finns det ingen möjlighetatt dom ligger i närheten av dom siffrorna. Men Det vet vi först när dom blir officiella. Mem vore kul om du hittar siffrorna på 2007 års vinst på oddset samt mixen.
    // Hatten



  8. Hatten den 6 februari, 2009 kl 08:46

    Kan vara att jag inte var tydlig på att skriva just mixen/oddset utan skrev bankrullen, som du avser Wagner?



  9. Wagner den 6 februari, 2009 kl 09:47

    Jag förstår inte hur du orkar?

    Jag posta en länk och där finns allting – kallas årsredovisningar. Jag orkar inte plöja igenom allting en gång till för att hitta siffrorna. Men på Allt om spel har jag tidigare redovisat – med direktlänkar och VARJE år från 2000 till 2007 har Svenska Spel behållit cirka 40 % av omsättningen på oddset/mixen.

    Jimmy eller någon annan som minns och kan förklara för hatten hur det ligger till?



  10. Bob den 6 februari, 2009 kl 11:31

    Apropå tennisodds så medgav ansvarig på Svs att dom aldrig erbjuder spel på t.ex. Sthlm Open eller Båstad just för att det skulle se direkt pinsamt ut om deras återbetalning kom mer svart på vitt för folk med bara två utfall (1.60 – 1.60). Kanske inte en sensation direkt men lite kul!



  11. mr.zoot den 6 februari, 2009 kl 11:44

    Från ss årsredovisning 2007 pdf sidan 18

    ”Produktgrupper
    Sportspel
    Sportspelens sammanlagda nettospelintäkter var 1 449 miljoner kronor (1 419). Oddsets nettospelintäkter blev 716 miljoner kronor (688). Ett större utbud på Lången, miljongaranti på Bomben, satsning på svenskaspel.se med spelobjekt från nästan alla fotbolls ligor och en lyckad lansering av livespel i butikerna är faktorer som ligger bakom årets ökning.”

    På sid 9 står att omsättningen på oddset 2007 var 2 440 MSEK



  12. BetYourLife den 6 februari, 2009 kl 11:53

    Förmodar att SS har liknande återbetalningsregler som ATG(t ex. 20% på vinnarspel).
    Vet inte vilka återbetalningsregler SS har för respektive spelform (mixen, oddset) men man kan ju misstänka om de gör odds justeringar under en längre tidsperiod att man ligger över eller under återbetalningsreglerna. ATG har ju inte detta problem då de har totolisatorspel och alltid betalar tillbaka 20% på vinnarspel.



  13. BetYourLife den 6 februari, 2009 kl 12:14

    80% skall det vara



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar