V65 på Täby Galopp i kväll lördag kl 17
Det är dunderväder i Stockholm, och jag rekommenderar alla som tycker om hästar att åka till Täby Galopp i kväll. Det är Wild West show i kväll, med många uppvisningar och även Quarterhorse lopp över 400m.
KvällsSol och utebaren gör att det kommer att bli en folkfest.
V65 sätter jag i kväll, utdelningen är problemet.
V65:1 2åringslopp med orutinerade hästar där man får hoppas på skräll. Alla 11(struken nr6)
V65:2.Spik nr2 Uppercut Action, fjolårets bästa svenskuppfödda treåring med 2a plats i derbyt.
V65:3.Tror på nr 3 Domo Arigato , men loppet kan garderas vidare: främst den väldigt högt handikappade nr11 East meet West. Tar också med nr 13 Sir Thor som årsdebuterade okey. Behöver inte vara fel att helgardera då jag anser nr11 vara alltför högt hcp.
V65:4. nr3 Manchego är favorit,men loppet är öppet och 2,4,8,9,10,11 gör sällskap.
V65:5 Nr Gulapa är min favorit, men 1600gräs är starten viktig, så det blir några hästar till:3,4,6,7,8,9. Notabelt är nr3 Orevezo som ska vinna loppet enkelt enligt handikapptalet på 93, Men har bara vunnit 1 lopp av 22 och vinnarskallen är tveksam.
V65:6 vinner nr5 Musical Contest. spets och slut om hästen inte är sjuk.
1 Kommentar
Lämna en kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar
Båda spikarna vann mycket mycket enkelt.Dock som väntat låg utdelning på 3500kr.