V75 tankar avd 4-7

V75-4

I lägsta klassen har vi som vanligt ett öppet lopp. Har ni råd så ta alla. Favoriten 7 Quality Questioned är halvbror med självaste Panne de Moteur och det är klart att man har lite förväntingar på en sådan häst. Han är dock fortfarande lite trög och aktionen är inte alltid helt klockren. Det finns utveckling i honom men det kommer att bli vingel nu och för mig är han given att gardera.

Eftersom jag kommer gardera upp ordentligt har jag inte lagt ner sådär jättemycket tid på loppet. Men ska jag säga några så säger jag 4 Picasso och 11 Zätabubben.

V75-5

Den nuvarande streckprocenten på favoriten 1 Aroma Grim är helt galet högt! (54 % på insatsen i nuläget). Hon är väldigt osäker från start och det är stor galopprisk. Felfri kan det bli både tappstart eller snabbstart och hon är svår att bedöma.Hon kan så klart vinna men jag tycker hon är given att gardera när hon är så stor favorit.

Hästarna bakom tycker jag dock följer strecklistan rätt bra. 5 Keeping Julia gör alltid bra insatser och är ute efter revansch här. Hon är snabb i benen och Flemming bör inte ha några problem att hitta ut. Hon tål att göra grovjobb och Flemming kan välja taktik lite hur han vill. 6 Hazelmere har alltid en vass spurt när hon är i form. Adielsson är duktig att köra på Åby och hittar han de rätta ryggarna blir Hazelmere svår att stå emot på upploppet. De här två tror jag lite mer på men det är ett öppet lopp och jag kommer ta ungefär halva fältet. 8 Wiss Shadow har alltid vassa avslutningar och med lite klaff är hon med i striden. 2 Sahara Fairytale är lite osäker i volten men har bra fart. Felfri provar nog Kolgjini mot ledningen.och då leder hon länge. Har ändå ingen känsla för att hon sätter nosen först. 3 Priceless Pellini ska det nu faktiskt bli barfota på. Hon är ingen stjärna men är ändå ganska bra och jag tror det finns lite utveckling i henne. Örjan ordnar en fin smygresa och jag tror hon blir farlig här. 10 Out of Question har aldrig varit bättre och även hon skall räknas. 4 Marta Broline är väl ingen riktig vinnartyp men hänger med i de flesta tempon och Reden har fin form på stallet. Ska lättas lite nu och är en rysare med ett smyglopp. 14 Mellby Venus är bortlottad och får svårt vinna. 15 Svana Line gillar jag men hur ska det gå till därifrån?

Jag streckar 1,2,3,4,5,6,8,10

V75-6

9 Rocky Winner gjorde ett otroligt fint intryck i debuten för Åke när han bara drog undan över upploppet. Åke har dock gjort dessa förvandlingar med många och det är inte alltid det håller så länge. Hur som helst tror jag han kommer göra en vass insats imorgon och han är en motiverad favorit. Här räknar jag med Åke försöker sig på en klassisk “Svanstedtare” sista 700 och Rocky Winner kommer vara med att göra upp om segern. Men han möter även några bra hästar.

3 Havbergs Mimi har jag skrivit om tidigare och vare sig Haugstad kör i spets eller släpper till 5 Mosaique Face så är hon given i striden. 5 Mosaique Face skulle vara intressant att se från ledningen. Han var riktigt bra från utvändigt om Rocky Winner senast. Blir han inte släppt till ledningen så blir det nog “dödens” även den här gången och därifrån blir det tufft att vinna. Outsider.12 Prada Secret är en sådan som kommer behöva chansa invändigt men i ett lopp med tufft tempo kan det lösa sig ibland. Hon har toppform och skulle det lösa sig kan hon spurta ner samtliga. En jätterysare! 7 Beatles är ganska bra men har ett vingelläge här. Adielsson behöver trolla lite men räknas om Adielsson hittar rätt ryggar. 4 Elit Håleryd smyger och är gynnad av hårt tempo. Lite bortglömd tycker jag för det kan bli ett passande lopp för honom. 8 Indescribable kommer hamna långt bak och får svårt vinna. Överstreckad.

3,4,5,7,9,12 på min bong.

V75-7

En fantastiskt fin silverfinal och det är fyra hästar som sticker ut. Favorit har 9 Going for Gold Zaz och jag är faktiskt lite förvånad över det även om han varit jättefin på slutet och jag håller honom högt. För på framspår startar nämligen 2 Pingus Vang, 4 Opitergium och 6 Obi Wan. De är alla riktigt bra. Men det är inget snack om att jag håller 4 Opitergium som den mest högst kapacitet, för dagen iallafall. Senast gick han med helstängt och det märktes att han slappnade av när han hamnade först. När han fick syn på Obi Wan utvändigt så börjar han springa igen men det är ju redan försent. Nu plockar man bort det helstängda och med två lopp i kroppen tror jag han kan bli svårslagen den här gången. Jag tror 5 Broadway Legs tar hand om ledningen och sedan släpper till Opitergium och från ledningen blir han svårtuggad. Jag tycker Opitergium är riktigt intressant till 16% på insatsen som han är streckad på nu och jag kommer att spika honom. 2 Pingus Vang ska gå barfota och utmanar såklart felfri. Going for Gold Zaz gör alltid bra insatser och kommer spurta starkt, Obi Wan har speedat ner motståndarna på slutet och hittar Sjunesson fina ryggar är han med i striden igen. Broadway Legs kommer att få en optimal resa i rygg på ledaren och i den här klassen är det mycket värt. Men jag tror ändå att de får svårt att slå Opitergium den här gången. Han är en riktig kanon.

Spik 4 Opitergium. Annars känns det heltäckt med 2,4,5,6,9

 

Så det var lite av mina tankar angående V75.

 

Lycka till!

Posted in ,

Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar