Utstick på Contador

Tog Alberto Contador i dagens etapp av Girot. Odds 2.15 hos Svenska Spel 4 units. Övriga bolag ligger på 1.60 och går att sälja det till 1.85 hos Betfair.

Contador vinner om han vill den här tuffa etappen utan tvekan.
Är flera klasser bättre än alla andra. Men det är ju frågan om han vill.. Därför kan det vara ett alternativ att sälja av det direkt och få ett gratisspel….

Posted in

Degen

5 Kommentarer

  1. Bowilliam den 21 maj, 2011 kl 07:57

    Har sett det flera ggr tidigare och inte bara på detta seriösa forum hur man uppmuntrar till sw-spel. Sw-spelarna har försört hela branschen sista åren och numera måste alla soelbolag ligga inom ett visst spann (väldigt smalt) och att finna odds som sticker ut är därför nästintill omöjligt. Detta har ju gjort att det har blivit oerhört mycket svårare att tjäna pengar på sportspel.



  2. Jokern den 21 maj, 2011 kl 10:35

    Men MAX insats på Svenska Spel är 2 x 500 :-….. nästan lööjligt… 😉



  3. Wagner den 21 maj, 2011 kl 19:56

    Möjligheten till sw-spel har ju alltid funnits när man spelat utstick. Det är snarare utsticken i sig som kostat för bolagen och inte att folk devalverar värdet för sig själva.

    Sen var oddset hos Betfair ett riktmärke på att 2.15 stack ut och inte en uppmaning att man skulle spela några fattiga kronor hos staten för att sen växla bort värdet för att säkra lite glasspengar.



  4. Degen den 21 maj, 2011 kl 20:33

    Kändes inte som att Contador var så där supersugen att vinna idag. Konstig etapp som ändrades mitt tävlingen och förkortades.. Borde ju vara void på spelet……



  5. Izakzzon den 21 maj, 2011 kl 21:59

    Det måste vara i cykel man kan ändra vägen mitt i loppet, förstå om man helt plötsligt i ett 10.000 meters lopp bestämmer sig för att löparna ska gena över spjut-mattan, den som klarar sig över vinner !



Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar